ABD: Afganistan’da paralel devlete karşıyız

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, birleşmiş ve bağımsız bir Afganistan’ı desteklediklerini belirterek, ancak ülke içinde paralel bir hükümet kurma girişimine karşı çıktıklarını kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Afganistan’da son cumhurbaşkanlığı seçimlerinde her iki adayın da kazandığını açıklamasına atıfta bulunan Pompeo, ülkedeki “barış sürecini” değerlendirdi.

Pompeo, ABD olarak Afganistan’ın istikrara ve bağımsızlığına kavuşması için yoğun çaba sarf ettiklerini savundu. Cumhurbaşkanlığına yeniden Eşref Gani’nin seçildiğini hatırlatan Pompeo, Gani’nin ülkede barışı ön plana alan bir hükümet üzerinde anlaşılması için yapılan müzakerelerin süreceğini belirttiğini kaydetti. Pompeo, bu durumdan mutluluk duyduklarını ifade etti.

‘ABD Afgan halkının barışa duyduğu özlemin farkında’

Pompeo, “Afgan halkının barışa duyduğu özlemin farkında olan ABD, iki tarafın bir anlaşmaya varması için çalışmaktadır ve tüm partileri bu hedefe doğru götürme çabasında kararlıdır.” dedi.

Pompeo, Afganistan’da olası bir “paralel hükümet kurma girişimine” karşı çıktıklarını ifade etti. Pompeo, “ABD-Taliban Anlaşması ve ABD-Afganistan Ortak Bildirgesi bizlere tarihi bir fırsat sunuyor. Kapsayıcı bir hükümete ve birleşik Afganistan’a öncelik vermek, ülkenin geleceği ve özellikle de barışın sağlanması adına çok önemlidir.” diye kaydetti.

AA – WASHINGTON