Bingöl’de 4 gündür süren yangın bölgeyi küle çevirdi

Bingöl’ün Genç ilçesinde 4 gündür devam eden yangından dolayı büyük bir alan küle dönerken, çok sayıda canlı öldü. 

Bingöl’ün Genç ilçesinde 25 Haziran’da başlayan yangını söndürme çalışmaları sürüyor. Suvêran bölgesinde başlayan ve rüzgarın etkisiyle Güzeldere (Gaz), Dedebağı (Şexismal) ile Çamlıyurt (Xodan) köylerine kadar yayılan yangın kısmi olarak kontrol altına alındı. Ancak bazı yerlerde halen dumanlar yükseliyor. Yangından dolayı büyük bir alan küle döndü. Yerleşim yerlerinin de olumsuz etkilendiği yangın nedeniyle ormanlık alandaki birçok canlı da öldü.

Maden çalışmaları sürüyor

Yangının her yıl aynı bölgelerde çıktığını ifade eden bölge sakinleri, söz konusu bölgede hem karakol olduğuna hem de maden çalışmalarının yapıldığına dikkati çekti. Bölge sakinleri, bu durumun tesadüf olmadığını kaydetti.

Öte yandan, 5 gündür yangının devam ettiği bölgede maden şirketlerinin çalışmalarına aralıksız devam etmesi dikkat çekti.

HDP heyeti bölgede

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl İl Örgütü, yangının çıktığı bölgeye heyet gönderdi. HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir’in de aralarında bulunduğu heyet bölgede incelemelerde bulundu.

Aydemir, yaptığı açıklamada, bölgenin büyük çoğunluğunun küle döndüğünü işaret etti. Söz konusu durumun yetkililerin ihmalinden kaynaklandığını ifade eden Aydemir, bölgede maden şirketlerinin yangın alanlarının yakınlarında bulunmasına ve yangınlara rağmen çalışmalarına ara vermeden devam etmesine anlam veremediklerini kaydetti. Aydemir, yangının çıkış nedeni ve bölgeye verdiği zarar konusunda çalışmalarda bulunacaklarını aktardı.

MA / BİNGÖL