ABD’de polis şiddeti protestoları 9’uncu gününde

ABD’de siyah Amerikalı George Floyd’un polis şiddeti sonucu yaşamını yitirmesinin ardından başlayan ve ülke geneline yayılan polis şiddeti protestoları 9’uncu gününde de devam etti.

New York Fotoğraf: Tayfun Coşkun / AA

ABD’nin Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde siyah Amerikalı George Floyd’un polis şiddeti sonucu yaşamını yitirmesinin ardından başlayan protestolar ülke geneline yayılarak devam ediyor. Başkent Washington’da protestolar 6’ıncı gününde de devam etti. Göstericiler Beyaz Saray önündeki bazı binalara hazırladıkları ışıklı düzenekle sloganlar yansıttı.

Washington’da çok sayıda güvenlik gücü konuşlandırıldı – Fotoğraf: Yasin Öztürk/AA

New York’ta binlerce gösterici bugün de şehrin değişik bölgelerinde toplanarak Floyd için adalet çağrısı yaptı.

Öğleden sonra Brooklyn ve Manhattan’da başlayan gösteriler genelde sakin geçti.

New York’taki protestolarda 3 gecedir saat 20.00’den sonra uygulamaya sokulan sokağa çıkma yasağına çarşamba akşamı uymayan bazı göstericilerle polis arasında zaman zaman arbede çıktı.

10 kişi gözaltına alındı

New York’ta polis bazı göstericileri gözaltına alırken Fotoğraf: Tayfun Coşkun / AA

Yasak nedeniyle polis, Brooklyn köprüsünden kente girişleri kapatırken, Manhattan’da saat 20.00’den sonra dağılmak istemeyen göstericilere de coplarla müdahale etti, en az 10 kişiyi gözaltına aldı.

Manhattan’ın doğu yakasında, 3. Cadde ile 50. sokakta, sokağa çıkma yasağına karşı polise diz çökerek ve ellerini havaya kaldırarak barışçıl bir şekilde direnmeye çalışan bir grup ise yağmurun başlamasıyla dağıldı.

Manhattan adası dışında gün içinde Brooklyn’de, Williamsburg’da, Staten Island’da 50 ila 100 kişilik gruplar halinde gösteriler de düzenlendi.

ABD’nin diğer eyalet ve şehirlerinde çarşamba günü yapılan diğer protestolar da çoğunlukla barışçıl geçti.

New York Fotoğraf: Tayfun Coşkun / AA

Vali Cuomo NYPD’den özür diledi

Öte yandan salı akşamı yaşanan şiddet olayları nedeniyle New York Polis Departmanı (NYPD) ve Belediye Başkanı Bill de Blasio’yu sert şekilde eleştiren New York Valisi Andrew Cuomo’nun NYPD’den özür dilediği belirtildi. Cuomo’nun NYPD Emniyet Müdürü Dermont F. Shea’yı arayarak polise yönelik eleştirilerinden dolayı özür dilediği kaydedildi.

Vali Cuomo ve Belediye Başkanı de Blasio, pazartesi ve salı gecesi Manhattan, Brooklyn ve Bronx’taki işyerlerine yönelik verilen zararla ilgili inceleme başlattıklarını açıkladı.

Salı gecesi protestolar sonrası yaşanan olaylarda en az 280, bir önceki gece ise yaklaşık 700 kişi gözaltına alınmıştı.

Ne olmuştu?

Siyahi Amerikalı 46 yaşındaki George Floyd, 25 Mayıs günü dolandırıcılık şüphesiyle Minneapolis’te polisler tarafından gözaltına alınırken, bir polisin uzun süre boynuna basması nedeniyle dakikalarca “Nefes alamıyorum” demişti.

Floyd’un, olay yerine gelen acil sağlık ekiplerince kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtilirken, olayla ilgili görüntüler sosyal medyada büyük tepki toplamıştı.

Görüntüler, ülkede siyahlara yönelik polis şiddeti tartışmalarını tekrar alevlendirmiş ve protestolar, olayların başladığı Minneapolis’ten ülke genelinde pek çok kentte sıçramıştı.

Floyd protestolarında çıkan olaylar nedeniyle, başkent Washington ve New York da dahil en az 40 kentte gece sokağa çıkma yasağı getirilirken 25’e yakın kentte de, Ulusal Muhafız Birlikleri, polise destek sağlamak için devreye sokulmuştu.

AA – NEW YORK