ABD’deki polis şiddeti protestoları 7’inci gününde

ABD’de siyah Amerikalı Floyd’un polis şiddeti sonucu yaşamını yitirmesinin ardından başlayan protestolar 7’inci gününde de devam etti.

Bazı kentlerde gerçekleştirilen protestolarda polis ile göstericiler arasında çatışma çıktı.

En az 40 kentte sokağa çıkma yasağı var.

ABD’nin Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde Siyah Amerikalı George Floyd’un ölümünün üzerinden 1 hafta geçerken, ABD genelinde protestolar yayılmaya devam etti. Polis ile Ulusal Muhafızların birkaç gündür kontrolü sağladığı protestoların başladığı Minneapolis kentinde Floyd için anma etkinlikleri devam etti. Minnesota Ulusal Muhafızlar Birliğindan yapılan açıklamada, birliklerin görevlerini büyük oranda tamamladığı ve artık evlerine dönmeye başlayacakları bildirildi.

New York’ta sokağa çıkma yasağı uzatıldı

Öte yandan ABD’nin en kalabalık kenti New York’taki olaylar ise gece sokağa çıkma yasağının başladığı 23.00’e kadar devam etti. Öğle saatlerinde başlayan gösterilerde akşam saatlerine kadar devam etti. Farklı noktalarda karşı karşıya geldikleri göstericilere polis yoğun şekilde göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

Sokağa çıkma yasağının yaklaştığı anlarda ise Manhattan’daki birçok dükkan zarar gördü. Herald Meydanı’nda bulunan Macy’s ile Bergdorf Goodman gibi bazı mağazalar, göstericilerin hedefi olduğu belirtildi.

Olaylarla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Bill de Blasio, bu geceki yasağın pek işe yaramadığını, kentte salı gecesi de sokağa çıkma yasağı uygulanacağını ancak yasağın 20.00’de başlayacağını bildirdi.

Philadelphia’da polis ve göstericiler çatıştı

Diğer yandan Pennsylvania eyaletinin başkenti Philadelphia’daki gösterilerde kent meydanında şiddet olayları yaşandı. Kentin bazı bölgelerinde polisle göstericiler karşı karşıya gelirken, olaylarda çok sayıda kişinin ve bazı güvenlik görevlilerinin yaralandığı belirtildi. Amerikan medyasına yansıyan bazı görüntülerde ise kent merkezinde bazı sokaklarda ciddi zararlar yaşandığı görüldü.

Diğer yandan, başkent Washington’a 1 saatlik mesafede Maryland kentinde yer alan Baltimore’daki gösteriler de gece saatlerine kadar devam etti. Baltimore polisi, olayları yatıştırabilmek için Maryland eyalet polisinden destek istediklerini ve olayları en kısa zamanda kontrol altına alacaklarını açıkladı.

Dallas’ta göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullanan polisin, çok sayıda göstericiyi gözaltına aldığı ifade edildi. 

En az 40 kentte gece sokağa çıkma yasağı var

Amerikan medyasının derlediği haberlere göre Floyd protestolarında 7. gün geride kalırken, ülke genelinde en az 40 kentte pazartesi gecesi sokağa çıkma yasağının uygulandığı bildirildi.

Başkent Washington ve New York da dahil ülkenin önde gelen birçok kenti yeni haftaya gece sokağa çıkma yasaklarıyla başlamış oldu. Söz konusu kentlerin çoğunda salı gecesi de aynı yasak uygulanmaya devam edecek.

Benzer şekilde en az 23 kentte de Ulusal Muhafız Birliklerinin polise yardımcı olmak ve olayları kontrol altına alabilmek için görev yaptığı bilgisi paylaşıldı.

Floyd’un ‘Nefes alamıyorum’ feryadı, polis şiddetini gündeme taşıdı

46 yaşındaki George Floyd, 25 Mayıs pazartesi günü dolandırıcılık şüphesiyle Minneapolis’te polisler tarafından gözaltına alınırken, bir polisin uzun süre boynuna diziyle basması nedeniyle dakikalarca “Nefes alamıyorum” demişti.

Floyd’un, olay yerine gelen acil sağlık ekipleri tarafından kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtilirken, olayı gösteren görüntüler sosyal medyada büyük tepki toplamıştı. Görüntüler, ülkede siyahlara yönelik polis şiddeti tartışmalarını tekrar alevlendirmiş ve Minneapolis başta olmak üzere birçok şehirde protestolara yol açmıştı.

Eyalette acil durum ilan edilirken durumu kontrol altına almaları için Ulusal Muhafızlar da görevlendirilmişti.

Kaynak: AA