Babacan: “Yargıya talimat vermekten vazgeçiyoruz’ dediler mi, ben duymadım”

DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan, İnsan Hakları Eylem Planı’na ilişkin, “Bugünkü Anayasa’ya uy, yetiyor zaten. Ancak kendisini Anayasa’ya bağlı görmüyor” diye konuştu.

Çok kâr ettik dedikleri… Biz milletten çok faiz aldık diyorlar yani… Ettiği kâr bu!

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin 2. İl Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı’nı ve ekonomik uygulamaları eleştirdi.

Ali Babacan, Erdoğan yönetiminin ekonomi politikalarına ilişkin şunları söyledi:

“Bakın geçen hafta ortaya bir iddia attılar. Ekonomi yönetimi çok başarılı! Bu başarının ispatı nerede? Merkez Bankası çok kâr etti!

Bu lafı, inanın bir bakkalın yanında iki ay çıraklık yapan bir gencimiz bunun nasıl bir hata olduğunu, aslında başarı diye bahsederken memleketi ne duruma düşürdüklerinin itirafı olduğunu çok iyi anlar.

‘Merkez Bankası’nın kârı dedikleri, vatandaştan alınan faizdir’

Önce bir anlamak lazım, Merkez Bankası nereden kâr eder? Merkez Bankası’nın ağırlıklı iki kâr kaynağı vardır: Bunlardan bir tanesi şudur: Para üretir; bir banknotun maliyeti kağıt, mürekkep, hepsi 7 cent’tir. Üzerine 100 lira yazarsanız 100, 200 lira yazarsanız 200 lira ediyor. Hele elektronik para üretiyorsanız, onun maliyeti yok. Düğmeye basıyorsunuz, para üretiyorsunuz.

Merkez Bankası nereden para kazanır? Bir de bastığı parayı borç verirken, borç verdiği para üzerinden faiz alır, oradan kazanır.

İkinci gelir kaynağı nedir? Rezervlerindeki ucuza aldığı dövizi pahalıya satar, aradaki farktan kâr eder. Merkez Bankası çok kâr etti, dedikleri rakam, ağırlıklı olarak bu ikisinden oluşur.

Merkez Bankası’nın çok kâr ettik dedikleri alan nedir? Para basarak ve bunu faizli olarak piyasaya satarak elde ettiği kar nedir? Bizim esnafımızın, çiftçimizin, sanayicimizin, kredi kartı veya tüketici kredisi kullanan tüm vatandaşlarımızın bankalar aracılığıyla Merkez Bankası’na ödediği faizdir. Çok kâr ettik dedikleri… Biz milletten çok faiz aldık diyorlar yani… Ettiği kâr bu!

‘Dövizi sen mi kazandın da satıp kâr ettim diyorsun?’

İkinci alana gelelim: Döviz işlemleri. Yine Merkez Bankası’nın yıllarca rezerv olarak biriktirdiği 130 milyar doları örtülü usullerle satarak çar çur etti diyoruz, çünkü sattı, ama işe yaramadı. Kuru kontrol edemedi. Kârın bir diğer kısmı da bundan geliyor. Tabii hazırdaki dövizi satıp bundan kar ettik diye övünmek hangi akla hizmet? O da ayrı bir soru işareti. Onu sen mi kazandın? Sen mi biriktirdin de sattım kâr ettim diyorsun? Tam bir mirasyedi zihniyeti.”

‘Bunlar bu pisliği temizleyemezler’

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Erdoğan’ın açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı’na yönelik eleştirilerini de şöyle sıraladı.

“Hak gasplarına dair tek bir cümle göremedik doğrusu. Plan temel meseleye çözüm getirmiyor. Temel meseleyi görmezden geliyor. Oysa temel adaletsizlikleri halının altına süpürdükleri sürece bunlar bu pisliği temizleyemezler.

Sayın Erdoğan şöyle bir şey söyledi mi, böyle bir şey duydunuz mu? Ben bunu 1 yıldır çok sık tekrar ediyorum. Şöyle bir şey dedi mi? Biz hükümet olarak yargıya telefon açmaktan, talimat vermekten artık vaz geçiyoruz. Böyle bir şey dedi mi?

‘Ülkeyi yöneten zihniyet kendisini Anayasa’ya bağlı görmüyor’

Bunun Planla alakası yok. Bu bir siyasi irade koyma ve uygulama meselesi. Bunun için reforma, yeni bir düzenlemeye ihtiyaç yok. Zaten halihazırda bir Anayasa var ve Anayasa’da zaten bunlar çok açık. Bırakın reformunu, yeni planını, şunu bunu… Anayasa’da var. Bugünkü Anayasa’ya uy, yetiyor zaten. Ancak ülkeyi yöneten zihniyet, kendisini Anayasaya bağlı görmüyor. Bu yönetim tarafından gönül rahatlığıyla Anayasa ihlalleri yapılabiliyor.

‘Yeni mi aklınıza geldi?’

Açıklanan paketin girişinde ilkeler sıralanmış. Masumiyet karinesi, ayrımcılık yasağı, hukuk güvenliği demişler. Yahu insanlık bunu neredeyse bin sene önce halletti. Yeni mi aklınıza geldi? Yeni mi görüyorsunuz, 2021 yılının Mart ayında… Yeni mi aklınıza geliyor?”

Yeni1Mecra