AB’den HDP’ye yönelik operasyonlara tepki: Milyonlarca seçmenin hakkı inkar ediliyor

Kars Belediyesi’ne kayyım atanması ve “Kobanê soruşturması” kapsamında siyasetçilerin tutuklanmasına tepki gösteren AB Sözcüsü Hernandez, “Bu son karar, ülkedeki yerel demokrasiyi baltalıyor ve milyonlarca seçmenin seçimlerde tercihlerini ifade etme hakkını inkar ediyor” dedi. 

AB Sözcüsü Ana Pisonero Hernandez

AB Sözcüsü Ana Pisonero Hernandez, Kars Belediyesi’ne kayyım atanması ve “Kobanê soruşturması” kapsamında 17 siyasetçinin tutuklanmasına ilişkin açıklama yaptı. Son tutuklamalarla Türkiye’deki yerel demokrasi ve milyonlarca seçmenin seçme hakkının ihlal edildiğini söyleyen Hernandez, “Türkiye’de, demokratik yolla seçilmiş muhalefet temsilcilerinin ve yöneticilerinin 6 yıl önce gerçekleşmiş olaylar nedeniyle devam eden tutuklama ve gözaltılarından, özellikle de Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen’in tutukluluğundan, büyük acı duyuyoruz” dedi.

‘Son karar ülkedeki yerel demokrasiyi baltalıyor’

Hernandez, söz konusu kişilerle ilgili araştırmaların daha önceden tamamlanmış olduğunu hatırlatarak “Bu daha da endişe verici” diye belirtti. Türkiye’de yerel demokrasiye yönelik umutlarının söndüğünü belirten Hernandez, şunları ifade etti:

“Bu son karar, ülkedeki yerel demokrasiyi baltalıyor ve milyonlarca seçmenin seçimlerde tercihlerini ifade etme hakkını inkar ediyor. AB birçok defa, Türkiye’de seçilmişlere karşı kanuni takibatın ve onların yerine devlet tarafından kayyım atanmasının ve ‘Terörle Mücadele Kanununun’ keyfi olarak uygulanmasının temel haklar ve özgürlükleri, özellikle de toplanma, ifade ve örgütlenme özgürlüğünü kötü yönde etkilediğini kınamıştır.” 

‘Türkiye adil yargılama ve masumiyet karinesi ilkelerine uymalı’

Türkiye’nin Avrupa Konseyi üyesi ve AB’ye aday ülke olduğunu hatırlatan Hernandez, Türkiye’nin iddia edilen kabahat veya suç ile ilgili, “adil yargılama ve masumiyet karinesi ilkelerine” uyması gerektiğini belirtti.

‘Derhal serbest bırakılmaları çağrımızı yineliyoruz’

Hernandez, “Hükümsüz olarak tutuklu bulunan politikacıların, gazetecilerin, akademisyenlerin ve insan hakları savunucularının derhal serbest bırakılması için kesin çağrımızı yineliyoruz” dedi.

Kaynak: MA