Adalet Bakanı Gül: AYM kararları bağlayıcıdır

Adalet Bakanı Gül, AYM’nin Enis Berberoğlu kararına ilişkin yaptığı değerlendirmede Anayasa Mahkemesinin verdiği kararların bağlayıcı olduğunu belirtti.

AYM kararlarının hepsine katılmadıklarını belirten Gül, “Ama bu uygulanmayacak anlamına gelmez.” dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül Fotoğraf: Fırat Özdemir/AA

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile birlikte Gaziantep Valisi Davut Gül’ü ziyaret etti. Gül, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gazetecilerin AYM’nin eski CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’na ilişkin yeniden “hak ihlali” kararı vermesiyle ilgili sorusuna, şu yanıtı verdi:

“Anayasa Mahkemesinin verdiği kararlar bildiğiniz gibi bağlayıcıdır. Anayasa hükmü de bunu gerekmektedir. Anayasa Mahkemesi kararlarının bağlayıcılığı anayasanın bağlayıcılığından kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla hukuk güvenliği, hukukun üstünlüğü anlamında olması gereken Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanmasıdır.”

‘Tartışılacak kabul edilmeyecek çok şey vardır’

Anayasa Mahkemesi kararlarının idareyi, bütün kurumların gerçek ve tüzel kişilerini, mahkemeleri bağladığını belirten Gül, “Esas itibarıyla hukukun bu anlamda uygulandığı yerlerde, mahkemelerde de anayasa kararlarına uyulması da hukukun bir gereğidir. Elbette Anayasa Mahkemesi kararlarının hepsine katılmadığımız, kabul etmediğimiz bu süreçte de dahil, gerekçeli karar açıklandığında da söylenecek çok şey vardır. Tartışılacak, kabul edilmeyecek. Ama bu uygulanmayacak anlamına gelmez.” şeklinde konuştu.

‘Kararların uygulanması gerekir’

Kararların uygulanmak için olduğunu ifade eden Gül, “Hukuk devletinde de kurallar ve hukukun emrettiği hükümler geçerlidir. Dolayısıyla hukuk neyi emrediyorsa anayasa neyi emrediyorsa Anayasa Mahkemesi kararları çerçevesinde olması gereken budur ve kararların da uygulanması gerekir.” dedi.

‘Katılmayız ama uygulama hukukun gereği’

Hukukun emrettiği şeyin Anayasa Mahkemesinin kararlarının bağlayıcılığı ve hukukun uygulanması, üstünlüğü, hukuk güvenliği olduğunu belirten Gül, “Anayasanın amir hükmü de budur, hep birlikte göreceğiz elbette kararlar eleştirilir, tartışılır, değerlendirilir, katılmayız ama uygulama hukukun gereği, bir emridir.” diye konuştu.   

Soylu’nun annesine yönelik hakaret

Gül, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, sosyal medyada annesiyle fotoğrafının altına hakaret içerikli paylaşımda bulunan kişinin serbest bırakılmasına ilişkin bir soru üzerine de şu yanıtı verdi:

“Bu alçak, insanlık dışı ifadeleri kullanan kişinin de hukuk önünde hak ettiği en ağır cezayı bulacağına inanıyorum. Hukukun, yargının bu anlamda hak ettiği cezayı vereceğine inancımız tamdır.  Sayın Bakanımızın muhterem validelerine de acil şifalar diliyorum.”

‘Yargı dağıtımı sosyal medyada değil’

Bu tür cezaları artırıcı, kişilik onurunu zedelemeyi engelleyecek ne gibi tedbirler alınması gerekiyorsa bunların konuşulmasının tabi olduğunu ifade eden Gül, şöyle devam etti:

“Bu ihtiyaçların konuşulması gereken yer de kanun yapımı da parlamentodur. Yargı dağıtımı mahkemededir, sosyal medyada değil. O mecralarda gerektiği gibi konuşulup kararlar alınır. Bu noktada üzüldüğümüz konuları inşallah bir daha yaşamayız.”

Kaynak: AA