Adalet Bakanlığı: 8 ayda 10 hasta hükümlü ile Kovid-19 görülen 2 hükümlü hayatını kaybetti

Adalet Bakanlığı, 368 ceza infaz kurumunun117’sinde Kovid-19 pozitif vaka görüldüğünü, 120 hükümlü ve tutuklunun testinin pozitif çıktığını bildirdi.

14 Marttan bu yana 10 hükümlünün kronik rahatsızlıkları nedeniyle, 2 hükümlünün ise Kovid-19’dan hayatını kaybettiğini bildiren Bakanlık, cezaevlerinde salgın tehlikesinin kontrol altında olduğunu savundu.

Fotoğraf: Change.org

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri (CTE) Genel Müdürlüğünün internet sitesinden yapılan açıklamada, Kovid-19 izni kullanan tutuklu ve hükümlülerden izin sürelerinin, daha önce 1 Aralık 2020’ye kadar uzatıldığı hatırlatıldı.

‘368 ceza infaz kurumunda salgın tehlikesi kontrol altında’

368 ceza infaz kurumunda dışarıdan içeri, içeriden dışarı temasın asgariye indirildiği ve böylece salgın tehlikesinin kontrol altında tutulabildiğinin savunulduğu açıklamada, nakiller, ürün tedariki ile hastane ve duruşma sevkleri gibi zorunluluklar nedeniyle dışarıyla teması ortadan kaldırmanın mümkün olmadığı kaydedildi.

‘Yoğun bakımda veya entübe durumda Kovid-19 hastası bulunmamakta’

Açıklamada, Başsavcılıklardan alınan bilgiye göre 8 Kasım itibarıyla, yoğun bakımda veya entübe durumda olan Kovid-19 hastası hükümlü ve tutuklu bulunmadığı bildirildi.

‘120 tutuklu ve hükümlünün testi pozitif çıktı’

368 ceza infaz kurumunun 117’sinde pozitif vaka görüldüğü, Kovid-19 testi pozitif çıkan 120 hükümlü ve tutuklunun, sağlık kurumlarındaki tedavilerinin devam ettiği, testi pozitif çıkan tüm hükümlü ve tutukluların genel sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.

‘10 hükümlü kronik rahatsızlıklarından, 2 hükümlü Kovid-19’dan hayatını kaybetti’

Açıklamada, salgından etkilenen hükümlü ve tutukluların yakınlarına, sağlık durumlarıyla ilgili bilgilendirmenin, Sağlık Bakanlığı ve cezaevi yönetimleri tarafından düzenli yapıldığı savunuldu. Açıklamada, yine Başsavcılıklardan alınan bilgilere dayanılarak şu bilgiler aktarıldı:

“Kovid-19 salgınının Türkiye’de etkili olduğu 14 Mart 2020 tarihinden bu yana 3 Nisan, 4 Nisan, 8 Nisan, 15 Nisan, 15 Mayıs, 21 Mayıs, 28 Temmuz, 12 Ağustos, 21 Ağustos ve 24 Ekim’de hayatlarını kaybeden 10 hükümlünün, diyabet, hipertansiyon, tüberküloz, KOAH, astım gibi kronik rahatsızlıkları nedeniyle salgın öncesinde veya salgın sırasında hastanelerde tedavi edildikleri, 12 Eylül ve 2 Ekim’de vefat eden 2 hükümlünün ise Kovid-19 virüsüne bağlı olarak bağışıklık sistemlerinde gelişen komplikasyonlar sebebi ile vefat ettiği tespit edilmiştir. Bu süreçte hayatını kaybeden tutuklu ve hükümlülerin tamamında bir hastane geçmişi olduğu veya kronik hastalıklardan tedavi süreçlerinin bulunduğu görülmektedir.”

AA – ANKARA