Adalet Bakanlığından Ankara Barosu hakkında soruşturma izni

Adalet Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın LBTİ+ bireylerine yönelik sözlerine karşı yaptığı açıklama nedeniyle Ankara Barosu yöneticileri hakkında soruşturma izni verdi.

Fotoğraf: AA

Ankara Barosu, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın, 24 Nisan 2020 tarihinde Ankara Hacı Bayram Camisi’nde verdiği cuma hutbesinde LGBTİ+ bireylerine yönelik sözlerine karşı 26 Nisan 2020 tarihinde açıklama yapmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Erbaş’a yönelik açıklaması nedeniyle Ankara Barosu hakkında, “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama suçundan” resen soruşturma başlatmıştı.

Baro yönetimi ortak savunma gönderdi

Diyanet İşleri Başkanlığının yanı sıra bazı kurum ve kişiler de baro hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Bunun üzerine savcılık, Ankara Barosu’nun 11 yönetim kurulu üyesinden yazılı savunma istedi. Baro yönetimi de ortak savunmayı savcılığa gönderdi.

Bakanlık soruşturma izni verdi

Savcılık, daha sonra, yasa gereği soruşturma izni için dosyayı Adalet Bakanlığına sevk etti. Talebi değerlendiren bakanlık, baro hakkında soruşturma izni verdi. Bu aşamadan sonra savcılığın, baro başkanı dahil 11 baro yöneticisini ifadeye çağıracağı, bu işlemden sonra dava açılıp açılmayacağına karar verileceği öğrenildi.

Baro açıklamalarının çarpıtıldığını belirtmişti

Ankara Barosu, açıklamalarının suç unsuru taşımadığını çarpıtıldığını belirterek, “Ankara Barosu tarihinde hiçbir zaman dini değerleri aşağılamadığı gibi, görevi gereği Anayasa ile güvence altına alınan din ve vicdan hürriyetinin her zaman savunucusu olmuştur” demişti.

Kaynak: AA