Adalet Komisyonunda ‘Çoklu baro’ görüşmelerine ara verildi

“Çoklu baro” yasa teklifinin tümü üzerinde Meclis Adalet Komisyonunda süren görüşmelerde, 80 baronun böylesi bir talebi olmadığına vurgu yapan muhalefet parti milletvekilleri, tekliften vazgeçilmesi gerektiğini yineledi.

Teklif görüşmelerine ara verilirken, baro başkanları Meclis kapısındaki bekleyişini sürdürüyor.

Komisyonda rahatsızlanan CHP Milletvekili Tanal hastaneye götürüldü.

TBMM Adalet Komisyonunda, AKP ve MHP milletvekillerince hazırlanan “çoklu baro” sistemini getirecek olan “Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi” üzerindeki görüşmeler devam etti.

İYİ Partili Erel: Adaleti tarihe çöplüğe gömüyoruz

Anadolu Ajansı’nın görüşmelere ilişkin geçtiği bilgilere göre; İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel, “Türk milletinin gündeminde barolarla ilgili bir değişiklik talebi yok. Avukatların gündeminde de baroların işleyişine, seçimine ilişkin herhangi bir talepleri yok.” dedi. Teklifi hazırlayanların genel sıkıntısının, Ankara, İstanbul ve İzmir delege sayısının baro yönetimine egemen olmasından kaynaklandığını belirten Erel, teklifle, her ile dört delege ve 5 bini aşan her avukat için de bir delegenin öngörüldüğünü söyledi. 

Bunun da temsilde adaleti sağlamadığını dile getiren Erel, 40 üyesi olan baroya da 4 bin 720 üyesi olan baroya da dört delege verileceğini söyledi. Erel, “Bir yandan ‘temsilde adalet olmuyor’ diye şikayet ediyoruz, diğer taraftan da tabiri caizse temsilde adaleti tarihe, çöplüğe gömüyoruz.” dedi. 

‘Baro başkanları insanlık onuruna yakışmayacak şekilde bekletiliyor’

Erel, Meclis kapısında baro başkanlarının insanlık onuruna yakışmayacak bir şekilde beklediğine işaret ederek, baro başkanlarının komisyonda bulunmasının hiç kimseye zarar vermeyeceğini söyledi. Erel, “Yapılan araştırmalarda sürekli güven kaybeden yargıya bu düzenleme ile bir balta da savunma tarafından vurulmuş olacaktır.” şeklinde konuştu. 

CHP’li Emre: Yargı yapboz tahtasına çevrildi

CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre, tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandıktan sonra teklifin alt komisyona sevk edilmesini ve maddelerin orada görüşülmesini istedi. Emre, yargı reformlarının sonuçlarına bakıldığında, sürekli bir geriye gidişin olduğunu vurgulayarak, yargının yapboz tahtasına çevrildiğini, AKP iktidarları döneminde “reform”, “strateji” gibi kavramların içinin boşaltıldığını söyledi.

TBB Başkanı Feyzioğlu’na eleştirdi

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu’nun, TBB ve barolara ilişkin geçmişte söylediği sözleri milletvekilleriyle paylaşan Emre, “Muhalefet partisi olarak bizlerin bile söylemediği, söylemekte gerisinde kaldığı bu açıklamaları Sayın Erdoğan’ın yüzüne karşı söyleyen Feyzioğlu, ellerini parçalarcasına Erdoğan’ı alkışlar olmuş duruma geldi.” dedi.

‘Bundan vazgeçin baroları bölmeyelim’

Çoklu baro sisteminin Ankara, İstanbul ve İzmir için öngörüldüğünü ifade eden Emre, “Amaç iktidarın kontrol edemediği, seçimlerde kendisinin desteklediği grupların yönetimi kazanamadığı baroları susturmak. Bu doğru bir iş değil, bundan vazgeçin. Baroları bölmeyelim. Çoklu baro uygulaması bu işe ciddi zarar verecektir.” diye konuştu.

HDP’li Beştaş: 80 baro bu yasayı istemiyoruz diyor

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ise kanun teklifinde yer alan düzenlemelere ilişkin baroların bir talebinin olmadığına işaret etti. Beştaş, “Böyle bir talep yok. Başka talepleri var ama iktidar, ‘Ben düşündüm taşındım baroyu böleceğim’ diyor. 80 baro ‘Bu yasayı istemiyoruz.’ diyor. Bir hukukçu olarak şu an canım çok yanıyor çünkü avukatlar dışarıda, baro başkanları Meclis kapısının önünde bekliyor.” dedi.

Görüşmelere bugün devam edilecek

Komisyon Başkanvekili Yılmaz Tunç, toplantıyı, teklifin tümü üzerindeki görüşmelere devam etmek için bugün saat 14.00’te toplanmak üzere kapattı.

Rahatsızlanan Tanal hastaneye götürüldü

Öte yandan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, görüşmeler sırasında milletvekili arkadaşlarına, terlediğini ve boğazının ağrıdığını söyledi. Bunun üzerine CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ve bir grup milletvekili Tanal’ı Covid-19 testi için Meclis revirine götürdü. Burada ilk kontrolü yapılan Tanal, daha sonra ambulans ile hastaneye götürüldü.

Baro başkanlarının Meclis önündeki bekleyişi sürüyor

Komisyon görüşmelerine katılma talepleri reddedilen baro başkanlarının Meclis Çankaya kapısı önünde de bekleyişi de sürüyor. Dün komisyon görüşmelerinin başladığı saatlerde Meclis’e gelen baro başkanları Meclis önünde sabahladı.

Aydın: Düğmesiz cübbemiz bizi korudu

Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın twitter hesabından paylaştığı fotoğraf ile “Düğmesiz Cübbemiz bizi hem soğuktan, hem de güneşten koruyor.” dedi.

Bozkurt: Vazgeçmeyeceğiz

Aydın Barosu Başkanı Gökhan Bozkurt da twitter hesabından #Cazgeçmeyeceğiz etiketiyle yaptığı paylaşımda şunları ifade etti:

“Saat 04:33, Ankara’da sabah ezanı okundu ve baro başkanları olarak hala TBMM önündeyiz. Komisyon görüşmelerini bizi dinlemeden devam ettirmekte ısrar ederek dünyaya demokrasi dersi vermeye devam edenlere #Vazgeçmeyeceğiz”