Adli kontrolle serbest bırakılan avukatlar tekrar adliyeye çıkarıldı

FETÖ sanıklarının avukatlığını üstlendikleri, sanıkları yönlendirdiği iddiasıyla adli kontrol şartı ile serbest bırakılan avukatlar tekrar gözaltına alınarak adliyeye sevk edildi.

Polisin 11 Eylül’den bu yana gerçekleştirdikleri operasyon kapsamında gözaltına alınan avukatlar, Sulh Ceza Hakimi’nin belirli periyotlarla imza atmak ve ev hapsine tabi tutarak serbest bırakıldı.

Ancak başsavcılığın itirazı üzerine avukatlar tekrar gözaltına alınarak Ankara Adliyesi’ne sevk edildi. Sulh Ceza Hakimliği başsavcılığın itirazı ve tutuklama talebini değerlendirecek.

Avukat Ömer Karadeniz sosyal medya hesabından #savunmayagözaltı etiketi ile meslektaşlarının sorgusunun başlamasını beklediklerini duyurdu.

HDP Kocaeli Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu da “Zulme muhalifsen hangi kesimden olursan ol zalimin hedefindesin! Adalet istiyoruz, adalet!” diye paylaşım yaptı.

İHD Genel Merkezi, gözaltına alınan 60 avukat ve hukukçunun bir an önce serbest bırakılmasını talep etmiş, bir avukatın kimi savunacağının cezai soruşturmaların konusu yapılamayacağını vurgulamıştı:

‘Avukatların kimi savunacağı soruşturma konusu yapılamaz’

“Mesleğini yaparak savunmayı temsil eden avukatların TMK kullanılarak kriminalize edilmesi kabul edilemez. Bir avukatın kimi savunacağı, savunma sırasında müvekkili ile ne konuştuğu, savunmayı hazırlarken nasıl bir taktik izleyeceği cezai soruşturmaların konusu olamaz. Avukat tüm müvekkillerini devletin en tehlikeli gördüğü kişilerin arasından seçebileceği gibi meslek etiğine uygun davranmak koşuluyla o kişiyi savunma yolunda farklı stratejiler belirlemekte de bütünüyle serbesttir.”