‘Afganistanlı kadınlar için birlikte yürüyelim’

Afganistanlı kadınlar için açıklama yapan Antalya Kadın Platformu, kadınların hayatlarına ve varoluşlarına kastedenlere karşı dünyadaki bütün kadınları birlikte yürümeye çağırdı.

Antalya Kadın Platformu, Afganistanlı kadınlar için destek açıklaması yaptı. Attalos Meydanı’nda yapılan açıklamada, “Afganistanlı kadınlar yalnız değildir” pankartı açıldı.

Kadınlar adına açıklama yapan Antalya Kadın Platformu üyesi Devrim Mol, Afganistan’ı karanlığa sürükleyenleri tanıdıklarını belirterek, “Afganistan’da yaşanan bu barbarlığın sorumlusu, sözde demokrasi iddiasıyla, emperyalist çıkarları doğrultusunda yıllarca ülkeyi işgal altında tutan, sonrasında cihatçı terör örgütü Taliban’a teslim eden ABD’dir” dedi. Emperyalist çıkarlar uğruna Taliban’a para, silah ve eğitim desteği veren devletlerin Afganistan’da gerçekleşecek katliamın sorumluların olduğunu ifade eden Mol, Afganistan’da istikrarın sağlanması gibi bahanelerle cihatçı terör örgütünü meşru gösterenlerin de bu suçun ortağı olduğunu söyledi.

Erkekliğin ittifakı

Türkiye’de de dinci gericiliği yükselten AKP-MHP iktidarının Taliban’ı meşru gösteren açıklamalarla emperyalist suç ortaklığına devam ettiğini belirten Mol, “Benzer zihniyetin ürünü olan bu açıklamalar dünyanın en büyük terör örgütü olan erkekliğin ittifakıdır. Afganistan’da Taliban rejimi altında can güvenliği olmadığını söyleyen kadınların çığlığı bütün dünyaya yayılıyor. Artık Afganistan’da kadınlar, çocuklar, LGBTİ+lar, sanatçılar, bilim insanları, insan hakları savunucuları… Kısacası Taliban karşıtı olan hiç kimse için can güvenliği yok” diye konuştu.

‘Özgürlüğümüzü mücadele ile kazanacağız’

Özgürlüklerini emperyalizme ve gericiliğe karşı laiklik ve eşitlik mücadelesiyle kazanacaklarını vurgulayan Mol, “Kadınların hayatlarına, varoluşlarına kastedenlere karşı burada ve tüm dünyadaki kız kardeşlerimizle birlikte yürümeye, özgür ve korkusuz bir yaşamı kurana dek dünyayı yerinden oynatmaya, eşit, laik ve özgür bir dünya için burada olmaya ve mücadele etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Açıklama, “Dünyayı yerinden oynatacağız, “Afganistanlı kadınlar yalnız değildir” ve “Jin jîyan azadî” sloganları ile sonlandı.

MA / ANTALYA