Afyon’da öldürülen Kürt işçi Özkan Tokay toprağa verildi

Afyon’da silahla öldürülen Kürt işçi Özkan Tokay, gözyaşları içinde toprağa verildi.

Askerler tarafından ablukaya alınan mezarlığa, sadece Özkan Tokay’ın yakınlarının girmesine izin verildi.

Milletvekili Sarısaç, “Bu vebal hepimizin boynundadır.” diyerek, herkesin bu ölümden kendisini sorumlu görmesi gerektiğini belirtti.

Özkan Tokay’ın toprağa verileceği mezarlık askerler tarafından ablukaya alındı

Afyonkarahisar’ın Dinar İlçesinde inşaatta çalışan Kürt işçilerle dün akşam saatlerinde “binalarına toz gittiği” gerekçesiyle yan binadan gelerek tartışan Ömer A.’nın, silahla ateş etmesi sonucu işçilerden Özkan Tokay (21) hayatını kaybetmişti.

Sadece Tokay’ın yakınlarının mezarlığa girişine izin verildi

Van Havaalanından alınan Özkan Tokay’ın cenazesi Erciş’teki Çelebibağ Mahallesi’nde bulunan aile mezarlığına getirildi. Mezarlık askerler tarafından ablukaya alındı. Van Valisi Mehmet Emin Bilmez’in de katıldığı cenazede, sadece Tokay’ın yakın akrabalarının mezarlığa girişine izin verildi. 

HDP’lilerin de mezarlığa girişinin engellenmesi üzerine kısa süreli gerginlik yaşandı

Milletvekili ve gazetecilerin mezarlığa girmesi engellendi

Cenazeye katılmak için gelen vatandaşlar, HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç ve beraberindeki partililerin de mezarlık alanına girişi askerler tarafından engellendi. Bunun üzerine kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Yine cenaze törenini takip etmek isteyen Mezopotamya Haber Ajansı ve Jinnews muhabirlerine de izin verilmedi. Engellemelere ilişkin ise yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını gerekçe gösterildi.

 Dini vecibeleri yerine getirilen Tokay, ailesinin gözyaşları içerisinde defnedildi. 

‘Herkesin bu ölümden kendisini sorumlu görmesi gerekir’

Mezarlığa alınmayan Milletvekili Sarısaç, yaptığı açıklamada Tokay’ın Kürt olduğu için öldürüldüğüne dikkat çekti. Dilinden, kimliğinden dolayı öldürülen her Kürdün vebalinin AKP-MHP hükümeti ile buna sessiz kalanların boynunda olduğunu söyledi. “Bu vebal hepimizin boynundadır.” diyen Sarısaç, herkesin bu ölümden kendisini sorumlu görmesi gerektiğini belirtti.

Kaynak: MA