Ahmet Altan’ın avukatı Çalıkuşu, AİHM Başkanı’nı Silivri’ye davet etti

Gazeteci yazar Ahmet Altan’ın avukatı Figen Çalıkuşu, Adalet Bakanlığı’nın davetlisi olarak Türkiye’ye gelen AİHM Başkanı Robert Spano’ya “Davamızda Adalet Bakanlığı taraftır. Davanın diğer tarafı olarak ben de AİHM Başkanı’ni müvekkilim Altan’ı ziyaret etmek üzere Silivri Cezaevi’ne davet ediyorum” dedi.

Av. Figen Çalıkuşu

Aynı zamanda Yeni1mecra yazarı da olan Avukat Figen Çalıkuşu, sosyal medya hesabından Türkiye’ye gelecek olan AİHM Başkanı Robert Spano’ya mesaj verdi. Çalıkuşu, bugüne kadar hiçbir AİHM Başkanı’nın Türkiye’ye Adalet Bakanlığı’nın davetlisi olarak resmi ziyarette bulunmadığını belirterek, “Robert Spano’nun AİHM Başkanı sıfatıyla, Adalet Bakanlığı davetlisi olarak Türkiye’ye ziyareti bir ilk. Bu ziyaret, rutin bir protokol ziyareti olarak sıradanlaştırılamaz” dedi. Çalıkuşu bunu şöyle gerekçelendirdi:

“Çünkü Türkiye bireysel başvurular ile AİHM önünde en çok dosyası olan 2. ülke. Bu ne demek; Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde teminat altına alınan hak ihlallerinde başı çeken ülke demek. Robert Spano’nun, hukuk ve adalet talebinin koyulaşarak arttığı bu dönemde yaptığı ziyarette,  savunma dahi almadan yüzlerce akademisyeni ihraç eden İstanbul Üniversitesi’nden fahri doktora da alacak olması, AİHM’de hak arayan binlerce başvurucu için endişe kaynağı olacaktır.”

AİHM’e Başvuru sahiplerinden birisinin de Ahmet Altan’ın avukatı sıfatıyla kendisi olduğunu vurgulayan Çalıkuşu şöyle devam etti:

Altan’ın dosyası 4 yıldır görüşülmesini bekliyor

Ahmet Altan

“Robert Spano’nun daha önce başkanlığını yaptığı daire tarafından verilen öncelik kararına rağmen 4 yıldır başvurunun görüşülmesini bekliyoruz. Hazır olduğu halde AİHM’de aşırı bir zorlama ile Ahmet Altan başvurusunun görüşülmesinin engellendiği ve mümkünse alternatifli bir karar alınması yolunda ısrar olduğu bilinmektedir. Yazdığı yazılar sebebiyle, cezaevinde tutulan, eserleri 23 ülkede yayınlanan, dünyanın tek tutuklu romancısı 70 yaşında Ahmet Altan’ın, hak aramasının, başkanı olduğu AİHM’de engellendiği bir ülkeyi ziyaret ettiğini hatırlatmak isterim. Bu koşullarda binlerce bireysel başvuruda davaların tarafı Adalet Bakanlığı davetini kabul ederek, Türkiye’ye gelecek olan AİHM Başkanı Robert Spano’yu davanın diğer tarafı olarak ben de müvekkilim Ahmet Altan’ı ziyaret etmek üzere Silivri Cezaevi’ne davet ediyorum.”

İLGİLİ HABERLER