BM: Kadına yönelik şiddet iki katına çıktı

BM Genel Sekreteri Guterres, yeni tip koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelerde aile içi ve kadına yönelik şiddetin arttığını bildirdi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres kadına yönelik ve aile içi şiddete ilişkin yazılı açıklama yaptı. Guterres, Covid-19 salgının neden olduğu ekonomik ve sosyal sorunlar ile kısıtlamaların dünya genelinde aile içi şiddeti de artırdığını belirtti.

‘Şiddete maruz kalan kadınların sayısı iki katına çıktı’

Guterres, son birkaç haftada karantina yüzünden bazı ülkelerde şiddete maruz kalan ve yardım isteyen kadınların sayısının iki katına çıktığını kaydetti. Guterres, hükümetlere bu süreçte kadına yönelik şiddetin önlenmesi çağrısında bulundu.

‘Yargı sistemlerinin çalışması gerekiyor’

Şiddete maruz kalan kadınların sığınabilecekleri barınakların açık kalması gerektiğini belirten Guterres, şiddet yanlısı istismarcıların ise cezalandırılması için yargı sistemlerinin çalışması gerektiğini vurguladı.

BM verilerine göre ise son birkaç haftada ABD, Hindistan, Güney Afrika, Fransa, Türkiye ve Avustralya’da aile içi ve kadına şiddet vakaları arttığı bildirildi.

AA – BM