AK Parti, Dilipak’a dava açmaya hazırlanıyor

AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, “AKP’nin papatyaları” başlıklı yazısındaki ayrımcı ve hedef gösteren ifadeleri nedeniyle Abdurrahman Dilipak’a dava açmaya hazırlandıklarını bildirdi.

Dilipak, Şahin’in açıklamasına karşı, “Neyle suçlanacağımı merak ediyorum?” dedi.

AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin

AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, yaptığı yazılı açıklamada, fiziki veya sözlü kadına yönelik şiddeti asla kabul etmeyeceklerini ifade etti. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre Şahin, “Asla tolerans göstermeyeceğimiz insanlık dışı bir eylemdir, vicdansızlıktır. Emekleri, fedakarlıkları ve mücadeleleri ile dünümüzü ve bugünümüzü inşa eden ve geleceğimizi şekillendirecek olan kadınlar her türlü fikri ayrılığın ve tartışmanın üzerinde ve ötesinde, bizim için ayrıcalıklı bir yerdedir.” dedi.

‘Ayrımcı söylemler yaptırımsız kalmamalı’

Şahin, partilerinin kurumsal itibarını zedelemeye, toplumsal barışlarını tahrip etmeye, halkın bir kesimini cinsiyet farklılığına dayanarak aşağılamaya yönelik ayrımcı ve bayağı söylemlerin yaptırımsız kalmaması gerektiğine vurgu yaptı. Tüm kadınların haklarını korumak için çalışmalarını sürdürmenin görev ve sorumluluğunda olduklarını belirten Şahin, şunları kaydetti:

“Ayrıca AK Parti’li kadınlara dönük asla kabul etmeyeceğimiz açıklama ve nitelemelerle de mücadelemiz sürecektir. Bunu temin için gerekli hukuki ve cezai müracaatlarda bulunmak ve yargısal süreçlerin takipçisi olmak her zaman öncelikli görevimizdir.” diye kaydetti.

Şahin, köşe yazısındaki ifadeleri nedeniyle Abdurrahman Dilipak’a AK Parti olarak dava açmaya hazırlandıklarını bildirdi.

Fotoğraf: Halk TV

Dilipak: Neyle suçlanacağımı merak ediyorum

Şahin’in açıklamasının yer aldığı haberi twitter hesabından paylaşarak yorum yapan Dilipak, “İlginç bir dava dava olacak. Gerçekten açacaklarından emin değilim. Ama bekliyorum, anlatmam gereken çok şeyler var, hele bir suçlamayı göreyim. Neyle suçlanacağım merak ediyorum?” dedi.

Dilipak ne demişti?

Abdurrahman Dilipak, Yeni Akit Gazetesi’nde 27 Temmuz günü yayımlanan “AKP’nin papatyaları” başlıklı yazısında, kadınlara yönelik şiddeti önlemeye yönelik İstanbul Sözleşmesi, CEDAW’ı ve bu sözleşmelere dayalı genelgeleri “Felaket” şeklinde karalayarak, “felaketin sorumluları” olarak da AK Parti’li Fatma Şahin’i hedef göstermişti.

Yazısında şiddet, hedef gösterme ve ayrımcılık içeren ifadeler kullanan Dilipak, şunları ifade etmişti:

“AK Parti içindeki AKP’liler, FETÖ’nün zihniyet ikizi gibi davranıyorlar. Hem uluslararası fonlarla destekleniyorlar hem de kamu fonlarını kullanıyorlar. Malum ‘Yeşil Sermaye’ de bunlara sponsor olabiliyor. Koç kadar, Sabancı kadar, Eczacıbaşı kadar bizim ‘Yeşil sermaye’ davasına sadakat gösterip, bu fahişelere ve onların türevlerine karşı seslerini yükseltebilecekler mi? Konfeksiyoncu, gıda zinciri, finans kuruluşu, ses ver Türkiye! Ne bekliyorsunuz!”