Akkuyu’da 3’üncü reaktörün temeli atıldı

Akkuyu nükleer santralinin 3. reaktörünün temeli Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in video konferansla katıldığı etkinlikle atıldı.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin 3. reaktörünün temeli atıldı.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 3’üncü reaktörünün temeli atıldı. Temel atma törenine AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin video konferansla katıldı. Erdoğan, nükleer enerji hamlesiyle ülkenin yarınlarını garantiye almayı hedeflediklerini savundu.

‘İlk reaktörü 2023’te devreye konulacak’

Gelecek yıl 4’üncü reaktörün temeli atacaklarını, tesisin yapım aşamasında 16 bin, üretim dönemindeyse 4 bin kişilik istihdam sağlayacaklarını belirten Erdoğan, “Yıllık enerji ihtiyacının yüzde 10’u karşılanacak. İlk reaktörü 2023 yılında devreye almayı hedefliyoruz. Diğer reaktörlerin de peyderpey üretime geçmesi için gece gündüz çalışacağız. Hedef nükleer enerjiyi ülkemizin enerji sepetine eklemek. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında Türkiye’yi nükleer enerji sahibi ülkeler ligine katacağız. Bu devasa projeyi Türk-Rus işbirliği sembollerinden biri olarak görüyoruz. İşbirliğimizi yeni projelerle derinleşme noktasında Sayın Putin’le aynı iradeyi paylaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “Nükleer enerji, ‘enerji politikamız’ bakımından özel bir yere sahiptir. Karadeniz’deki 405 milyar metreküplük doğal gaz keşfimiz, bağımsız enerji, güçlü Türkiye kararlılığımızın en önemli adımlarından biri oldu. Hedefimiz, enerji üretirken sıfır emisyonla çalışan ve çevreye hiçbir zararı olmayan nükleer enerjiyi ülkemizin enerji sepetine eklemektir. Akkuyu NGS projesinde en sıkı güvenlik tedbirlerine uyulmaktadır, projenin çevre dostu olması için elimizden geleni yapıyoruz. Kurulu gücümüz içerisindeki yerli ve yenilenebilir enerjinin payı yüzde 63,7 seviyesine ulaştı” dedi.

‘4 ünite kurulacak’

Akkuyu sahasında toplam 4 ünite kurulacağını, pandemi ile ilgili zorlukların kendilerini engellemediğini belirten Putin, “Projede yer alan personelin sağlık güvenliği için gerekli tüm tedbirler alınıyor. Türkiye’de bir ilk olan Akkuyu, 2023 yılında devreye girecek. 2023 yılı Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıldönümünün kutlanacağı yıldır. Ortak projemiz Akkuyu NGS’de yeni bir dönem başlıyor. Sahada çalışan personel sayısı 8 bine çıktı, bunların çoğunluğu Türk çalışanlar. Akkuyu NGS projesinde en sıkı güvenlik tedbirlerine uyulmaktadır, projenin çevre dostu olması için elimizden geleni yapıyoruz. Akkuyu NGS projesinin gerçekleştirilmesi Türkiye’nin enerji güvenliğine ciddi katkılar sağlayacak, ekonomisini daha da güçlendirecek” şeklinde konuştu.

Konuşmalar ardından Akkuyu NGS’nin 3’üncü reaktörünün temeli atıldı.

MA