AKP ‘çoklu baro’ teklifini Meclis’e sundu

81 Baronun karşı çıktığı “çoklu baro” sistemini getirecek olan kanun teklifi AKP tarafından Meclis’e sunuldu.

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Meclis Başkanlığına sundukları teklif için “Üye sayısı 5 binden fazla olan barolarda 2 bin avukatın bir araya gelerek ikinci, üçüncü veya dördüncü bir baro kurabilmesine ilişkin düzenleme getiriyoruz.” dedi.

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan – AA

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni Meclis Başkanlığına sunduklarını belirtti. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Özkan, “Her baro, Türkiye Barolar Birliği Genel Kurulunda 3 delege ve 1 başkan ile temsil edilecek. Üye sayısı 5 binden fazla olan barolarda 2 bin avukatın bir araya gelerek ikinci, üçüncü veya dördüncü bir baro kurabilmesine ilişkin düzenleme getiriyoruz.” dedi.

Düzenlemeyle yeni avukatların, mesleklerinin ilk 5 yılında, kayıtlı olduğu baronun öngördüğü aidatı, yarı oranında ödeyeceğini belirten Özkan, düzenlemeyle 2020 Ekim ayının ilk haftası baro organlarının seçiminin, Aralık ayında da Türkiye Barolar Birliği Genel Kurulu’nun yapılacağını söyledi. Özkan, seçimlerin barolar için 2 yılda, birlik için ise 4 yılda bir gerçekleştirileceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan kanun teklifinin sabah verileceğini belirtmişti

Kabine toplantısının ardından dün açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan baro başkanlarının protestolarına tepki göstermişti. Erdoğan, barolar başta olmak üzere meslek örgütlerinin mensupları üzerinde faşizan uygulamalara varan sorunlar üretebildiğini öne sürmüştü. Erdoğan, şunları kaydetmişti:

“Bu yanlışı düzeltmek için gereken hazırlıkları yapmak yürütme olarak bizim, hukuki düzenlemeyi yapmak da yasama olarak Meclis’in asli görevidir. Daha demokratik, daha çoğulcu, temsil düzeyi yüksek bir baro yapısı oluşturmakta kararlıyız. Bunun için çoklu baro yönetimi üzerinde duruyoruz. Milletvekili arkadaşlarımız bu konuyla ilgili kanun teklifini yarın sabah veriyorlar. İnşallah bu düzenlemeyi en kısa sürede hayata geçireceğiz.”

Muhalefet partileri ve Barolar teklife karşı

81 Baro ise, “illerde birden fazla baro kurulması”, “seçim sisteminin değiştirilmesi”, “avukatların hak ve yetkilerinin sınırlandırılması” düzenlemesini getirecek olan teklife karşı 18 Haziran’da eylemlilik sürecini başlatmıştı. Bu kapsamda “Savunma Yürüyor” eylemiyle onlarca baro başkanı 19 Haziran günü Ankara’ya yürüyüş başlatmıştı.

Günlerdir tartışması süren söz konusu teklife karşı duran meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları, hak örgütleri ve muhalefet partileri CHP, İYİ Parti ve HDP de baroların yanında olduklarını belirtmişti.