AKP’li belediyenin 8 Mart yürüyüşüne katılan 3 kadını işten çıkarmasına tepki

Mersin Kadın Platformu kentte düzenlenen 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşüne katıldıkları için 3 kadın arkadaşlarını işten çıkaran AKP’li Akdeniz Belediyesi’ni kamuoyuna şikayet ettiklerini belirterek, haksız ve hukuksuz uygulamanın karşısında susmayacaklarını kaydetti.

Mersin Kadın Platformu, kentte düzenlenen 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşüne katılan 3 kadının AKP’li Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Muhammet Gültak tarafından 31 Mart’ta işten çıkarılmasına ilişkin İHD Mersin Şubesi’nde basın açıklaması düzenledi. “İstanbul Sözleşmesi yaşatır”, “Koruma aklama yargıla”, “Devletin politikası faili korumak değil kadın cinayetlerini önlemektir” dövizlerinin taşındığı açıklamaya çok sayıda kadın katıldı. 

‘İşten çıkarmalar hukuksuz’

Platform adına basın açıklamasını okuyan HDP Mersin İl Eşbaşkanı Gülbahar Şöfer, 3 kadının 8 Mart yürüyüşüne katıldıkları için işten çıkarılmasının İstanbul Sözleşmesi’ni fesheden zihniyetin bir parçası olduğunu belirtti. İşten çıkarmaların hukuksuz olduğunu belirten Şöfer, şunları ifade etti:

“Belediye şirketi müdürünün, ‘Belediyeye mi sordun doğururken? Evinde otur, çocuğuna bak o halde’ dediği çocuk gelişim uzmanı olan Fatma Kılıç, Feminist Kadın Yürüyüşü görüntülerini sosyal medyada paylaşması sorgulanan evde bakım ve temizlik görevlisi Berivan Akın ve 2018’de haksız gerekçelerle işten çıkarıldıktan sonra mahkeme kararıyla görevine iade edilen Akdeniz Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde peyzaj teknikeri olan Şükran Tamir arkadaşlarımız yalnız değildir.”

‘Bu haksızlığa karşı direneceğiz’

Platform olarak bu haksız ve hukuksuz uygulamanın karşısında susmayacaklarını belirten Şöfer, şunları kaydetti:

“Arkadaşlarımızla birlikte bu haksızlığa karşı direneceğiz. Yılmadan ve usanmadan kadın düşmanlarını teşhir etmeye devam edeceğiz. İstanbul Sözleşmesi’ni fesih ederek kadına yönelik şiddete alenen yol verenleri ve 8 Mart Kadınlar Günü’nde Feminist Kadın Yürüyüşü’ne katıldıkları için 3 kadın arkadaşımızı işten çıkaran Akdeniz Belediyesi’ni ve Akdeniz Belediye Başkanı Muhammed Mustafa Gültak’ı kamuoyuna şikayet ediyoruz. Kral çıplak ve biz bu çıplaklığı usanmadan, korkmadan yüzünüze karşı söylemeye devam edeceğiz.” 

MA – MERSİN