AKP’li Zengin’den ‘çıplak arama’ açıklaması: Onurlu, ahlaklı kadın bir sene beklemez

AKP Grup Başkanvekili Zengin, Uşak’ta gözaltına alınan kadınların “çıplak arama” iddiasını reddederek, “Bir kadını çıplak arayacaksın, dakikasında bundan rahatsızlığını beyan eder, bir sene beklemez. Onurlu kadın, ahlaklı kadın bir sene beklemez.” ifadelerini kullandı.

HDP Milletvekili Gergerlioğlu, “çıplak arama” uygulamasını TBMM’de belgelendirdiğine dikkat çekerek, Zengin’e “Kadınlardan özür dilemiyor. Çırpındıkça batıyor!” dedi.

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, Meclis Genel Kurulu’nda gündeme gelen “çıplak arama” iddialarına ilişkin tepki çeken açıklamalarda bulundu. Zengin yaptığı konuşmayı Twitter hesabından “Cevabın vakti gelince” şeklinde paylaştı.

Kendisinin hedef gösterilmek istendiğini öne süren Zengin, “Vakti zamanında bu başörtüsü yasakları varken, malum FETÖ’cülerin başındaki adam ne demişti, ‘başörtüsü füruattır’ demişti. Sonuna kadar baltalamıştı. Şimdi çıkıyorlar ne kadar hapishanedeki FETÖ’cü kadın varsa başörtüsü savunucusu oldular. Daha önce bunu reddedenler bunun savunucusu oldular. Ben FETÖ’cülerin malzemesi değilim. Ben AK Parti Grup Başkanvekiliyim. Herkes haddini bilsin.” dedi.

HDP’yi kendisini hedef göstermekle suçladı

Tepki çeken konuşmasında isim vermeden HDP’ye kendisini hedef göstermekle suçlayan Zengin, şu ifadeleri kullandı:

“Demek isteniyor ki, ben hedef gösterilerek, bir sürü başörtülü kadına bu iğrençlik yapılıyor ve Özlem Zengin başörtülü bir kadın, başörtülü grup başkanvekili buna müsaade ediyor. Bu olacak iş değildir. Siz bunu yapmaya çalışıyorsunuz. Siz kendi kampanyalarınızı kendi adamlarınız Hüda Kaya üstünden yapın. Siz benim adımı niçin kullanıyorsunuz kampanyanız için.”

‘O dediğiniz yerde böyle bir şey olmadı’

Zengin, Uşak’ta gözaltında çıplak arama uygulamasına maruz kaldıklarını söyleyen üniversite öğrencisi kadınların iddialarını reddetti. Zengin, “Hukuki mevzuatın yanlış uygulaması olabilir, hayatın içinde olabilir. Ama bu uygulamalar hukuka uygun olarak yapılmıyorsa ben itirazın karşısında sonuna kadar varım. O dediğiniz yerde böyle bir şey olmadı. Görüntülerle ispatlandı. Bakan Yardımcısı gitti ilan etti.” dedi.

‘Onurlu kadın, ahlaklı kadın bir sene beklemez’

Çıplak arama ile ilgili suç duyurusunun olaydan hemen sonra olması gerektiğini iddia eden Zengin, şu cümlelerle bunu savundu:

“Bir kadını çıplak arayacaksın, dakikasında bundan rahatsızlığını beyan eder, bir sene beklemez. Onurlu kadın, ahlaklı kadın bir sene beklemez. Bu kurgusal bir harekettir. Biliyoruz ki size bir aferin geldi. Hapisteki bu çıplaklıkla alakalı mevzuyu başlatan FETÖ’cü kadınlara bekledikleri yerden takdirname geldi.”

HDP’li Gergerlioğlu: Kadınlardan özür dilemiyor çırpındıkça batıyor

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ise, Twitter hesabından AKP’li Zengin’in yaptığı konuşmanın görüntülerini paylaşarak, şu ifadeleri kullandı:

“ ‘Çıplak arama var’ dedim, bana ve binlerce kadına ‘fetöcü’ dedi. Çıplak aramayı herkes anlatınca, TBMM’de ben belgelendirince “çıplak aranan onurlu bir kadın, ahlaklı bir kadın dakikasında rahatsızlığını beyan ederdi” dedi..! Kadınlardan özür dilemiyor. Çırpındıkça batıyor!”

Twitter’da da AKP’li Zengin’in bu konuşması gündem oldu. Çok sayıda kişi “Özlem Zengin” etiketiyle tepki gösterdi.

Yeni1Mecra