Akşener: Endişe etmesi gereken devleti yönetenlerdir

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, “Ekonomik İstikrar Kalkanı” paketini eleştirerek, “Patronlara teşvik, vatandaşa kolonya öngören bir ekonomik paket, milletimizin içinde bulunduğu bu hassas dönemdeki ihtiyaçlarını karşılayamaz” dedi.

Akşener, milletin Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “Hiçbir iş yeri kapanmayacak, hiçbir vatandaşım işsiz kalmayacak.” demesini beklediğini belirterek, böyle durumlarda endişe etmesi gerekenin vatandaş değil, devleti yönetenler olduğunu söyledi.

Akşener, koronavirüs salgınına ilişkin önlemlerde aksaklıkların yaşandığının görüldüğünü belirtti.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İstanbul’daki çalışma ofisinden yaptığı basın açıklamasında koronavirüse karşı alınacak önlemler ile ekonomik tedbirlere ilişkin partisinin önerilerini anlattı. Akşener, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı “Ekonomik İstikrar Kalkanı” paketini de değerlendirdi.

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; koronavirüs salgınının Türkiye için de ciddi bir sağlık tehdidi haline geldiğini söyleyen Akşener, önlemleri almanın, ilerleyen aşamalarda gerekecek adımları da zamanında ve yeterli şekilde atabilmenin, salgınla mücadelede önemli olduğunu vurguladı.

‘Önlemler konusunda aksamalar yaşandığı görülüyor’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın düzenli bilgilendirmeleri sayılmazsa, önlemler konusunda aksamaların yaşandığının görüldüğünü belirten Akşener, 22 bin vatandaşın Umre’ye gidişine izin verilmesi, dönüşte ise boşaltılan öğrenci yurtlarına bu vatandaşların yerleştirilmesini eleştirdi.

Akşener, iki ay önce Meclis kürsüsünden “Karantina merkezlerini hazırladınız mı?”, “Sahra hastaneleri için gerekli hazırlıklar tamam mı?”, “Tanı kitleri temin edildi mi?” şeklinde sorular yönettiğini, bu soruların yanıtlarının ise şimdi yaşanarak alındığını söyledi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener – AA

‘Tanı merkezlerinin artırılması gerekir’

Ülkeye 16 tanı merkezinin yetmeyeceğini belirten Akşener, tanı testleri ve başvuru merkezlerinin acilen ülke genelinde yaygınlaştırılması gerektiğini söyledi. Akşener, şu taleplerde bulundu:

“Tıp fakültesi hastanelerinde, eğitim ve araştırma hastanelerinde, hatta semt polikliniklerinde test için örnek alınmasını ve ilgili merkezlere ulaştırılmasını sağlayın. Aile sağlığı merkezlerinin, risk grubundaki vatandaşlarımızla iletişim halinde olmalarını ve şüpheli durumlarda, tanı için gereken örneklerin seyyar sağlık ekipleri vasıtasıyla alınmasını sağlayın. Sosyal izolasyonun artırılması için kolaylaştırıcı adımlar atın. Özellikle iş hayatında, nöbet veya vardiya sistemine geçilmesini teşvik edin. Kamu personelini 3 hafta süre ile izinli sayıp, nöbet esası getirerek, kamu hizmetlerinin asgari personelle yürütülmesinin önünü açın.”

Sağlık çalışanlarına teşekkür eden Akşener, bu süre zarfında en az üç ay süreyle birer maaş prim verilmesi için düzenlemelerin yapılması gerektiğini söyledi.

‘Paketin adil nitelikte olmadığı maalesef ortada’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı “Ekonomik İstikrar Kalkanı” paketine de değinen Akşener, şöyle konuştu: “Olumlu bulduğumuz yanları olmakla birlikte, paketin milletimizin her ferdini kapsayan, toplumsal anlamda adil nitelikte olmadığı maalesef ortada. Patronlara teşvik, vatandaşa kolonya öngören bir ekonomik paket, milletimizin içinde bulunduğu bu hassas dönemdeki ihtiyaçlarını karşılayamaz.” dedi.

‘Vatandaşa doğrudan destek sağlanması gerekir’

Akşener, açıklanan paketin, krizin finansal yükünün ağırlıklı olarak KOBİ’lerin ve çalışanların sırtına kalacağını gösterdiğini kaydetti. Akşener, tüketiciye yönelik de finansal destekler sağlanarak, piyasanın ayakta tutulması gerektiğini söyleyerek, partisinin ekonomik önerilerini anlattı. Destek programında vatandaşa doğrudan bir maddi destek sağlanması gerektiğini belirten Akşener, “İYİ Parti olarak önerimiz, harcama garantili hane halkı desteğidir. Hazine, sıfır faizli bonoları hane halkına, hanenin büyüklüğüne göre orantılayarak dağıtsın. Bunun maliyeti açıklanan destek paketinin ancak üçte biri kadar olur.” diye konuştu.

‘Hükümetin doğru ve rasyonel tedbirlerini destekleyeceğiz’

Akşener, “İYİ Parti olarak toplumsal bir mücadele anlayışı içinde, milletimizin sağlığının korunması ve ekonomik çöküşün önlenmesi konusunda hükümetin alacağı doğru ve rasyonel tedbirleri destekleyeceğimizi ilan ediyoruz.” dedi.

‘Kaynak yaratması gereken devleti yönetenlerdir’

Uçak biletleri için KDV indirimi ile konut kredisi teşviki gibi düzenlemelere anlam veremediklerini belirten Akşener, milletin Erdoğan’dan “Hiçbir iş yeri kapanmayacak, hiçbir vatandaşım işsiz kalmayacak.” demesini beklediğini söyledi. Böyle durumlarda, endişe etmesi gerekenin vatandaş değil, devleti yönetenler olduğuna vurgu yapan Akşener, “Uykusu kaçması gereken, vatandaş değil, devleti yönetenlerdir. Kaynak yaratması gereken, vatandaş değil, devleti yönetenlerdir.” dedi.