Akşener: Hayaller doğalgazla zengin olmuş Türkiye, gerçekler askıda ekmek

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni bir doğal gaz keşfinin müjdesini verdiğini hatırlatarak, “Hayaller, doğalgazla zengin olmuş Türkiye; gerçekler, askıda ekmek kampanyası.” dedi.

İktidarın derdinin Anayasa Mahkemesi’yle değil bizatihi hukukun kendisiyle olduğunu söyleyen Akşener, iktidara “yargıdan elini çek” çağrısında bulundu.

Akşener, “Anayasa Mahkemesini tartışacağımıza gelin, şiddet gören, öldürülen kadınlarımızı; tacize, tecavüze uğrayan çocuklarımızı tartışalım.” diye kaydetti.

Akşener’in Grup Toplantısı’na bazı milletvekilleri katılmadı. Toplantı sonrası Akşener soruları yanıtladı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM Grup Toplantısında konuştu. Akşener, konuşmasına Azerbaycan ve Ermenistan arasında yaşanan çatışmalara değinerek başladı. Ermenistan’ın sivillerin canına kastetmeye devam ettiğini belirten Akşener, “Ermenistan, gerçek yüzünü bir kez daha gözler önüne serdi.” dedi.

‘Rusya’nın ateşkes masası kurması kadar yanlış bir iş olamaz’

Ermenistan’a silah ve mühimmat veren Rusya’nın ateşkes masası kurması kadar yanlış bir iş olamayacağını savunan Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenerek, “Türkiye’nin diplomasi birikimini, çok geç olmadan harekete geçirin. Kurulacak masalarda, Türkiye’nin, Azerbaycan’ın yanında yerini almasını sağlayın.” dedi.

‘Ayarlarıyla oynamadıkları hiçbir kurum kalmadı’

Akşener, konuşmasına iktidarın politikalarını eleştirerek devam eden Akşener, “Şahsi ikballerini koruyabilmek için her şeyi mubah görenlerin milletin hazinesinden, devletin kurumlarına, el atmadıkları, ayarlarıyla oynamadıkları hiçbir kurum, hiçbir değer kalmadı. Bunun son örneğini Anayasa Mahkemesi tartışmalarında görüyoruz. Önce, ülkenin İçişleri Bakanı, gider yaptı. Ardından küçük ortak, koroya katıldı. Nihayetinde de Sayın Erdoğan, daha önce de birçok kez örneğini gördüğümüz üzere, ‘Meclis bir adım atarsa ben de desteklerim.’ dedi.” diye kaydetti.

‘AYM üyesi kendi kurumunu malzeme yapmak isteyenlere fırsat verdi’

Anayasa Mahkemesi Üyesi Engin Yıldırım’ın “ışıklar yanıyor” şeklindeki paylaşımına İçişleri Bakanlığının “ışıklarımız hiç sönmüyor” göndermesini değerlendiren Akşener, “Anayasa Mahkemesi’nin bir üyesi çıktı, kendi kurumunu siyasi malzeme yapmak isteyenlerin eline, altın tepside istedikleri fırsatı verip, tüy dikti. Ne kadar acı. Sosyal medyada, karşılıklı ışık yakıp söndüren polemiğin tarafları, Türkiye’ye nasıl hasar verdiklerinin farkında bile değil.” şeklinde konuştu.

‘Yargıdan elinizi çekin’

Anayasa Mahkemelerinin, medeni dünyada, demokratik ülkelerin vazgeçilmez kurumları olduğuna işaret eden Akşener, “Görevleri bellidir. Karar verirken, önlerine koydukları anayasa da bellidir. Buradan bir kez daha sesleniyorum; Türk devletinin temel taşlarıyla oynamaktan bir türlü yorulmadınız. Yargıdan elinizi çekin.” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener

‘AYM’yi tartışacağımıza öldürülen kadınları tartışalım’

Akşener, şöyle konuştu: “Anayasa Mahkemesini tartışacağımıza gelin halktan gizlenen Covid-19 vakalarını tartışalım. Anayasa Mahkemesini tartışacağımıza gelin uzaktan eğitim sürecindeki beceriksizliği, tableti veya bilgisayarı olmadığı için mağdur olan öğrencilerimizi tartışalım. Anayasa Mahkemesini tartışacağımıza gelin Türkiye’nin dış politikadaki yalnızlığını ve düştüğü zor durumu tartışalım. Anayasa Mahkemesini tartışacağımıza gelin, şiddet gören, öldürülen kadınlarımızı; tacize, tecavüze uğrayan çocuklarımızı tartışalım.”

Bunları tartışmanın iktidarın işine gelmeyeceğini belirten Akşener, “Çünkü, hakikati konuşmaya, milletin dertlerini tartışmaya artık yüzünüz yok.” dedi.

‘İktidarın derdi bizatihi hukukun kendisiyle’

İktidarın derdinin Anayasa Mahkemesi’yle değil bizatihi hukukun kendisiyle olduğunu belirten Akşener, şunları kaydetti:

“Yoksa, kendi atadığınız üyelerden kurulu bir yüce mahkemeden, hala mutsuz ve huzursuz olmanızı nasıl açıklayacağız? Sizi mutsuz eden Anayasa Mahkemesi değil, hukukun ve adaletin ta kendisi. Ama maalesef bunda bile dürüst değilsiniz. Dürüst olun, dürüst! Madem anayasal düzenden, hukuktan, adaletten, demokrasiden rahatsızsınız, o zaman gelin ‘Erdoğansal’ düzeni tartışalım. Çadır yönetim sistemini, kabile demokrasisini tartışalım. Çıkın, adam gibi, gerçek niyetinizi milletimizin yüzüne söyleyin. Bir taraftan çıkıp, kürsülerden ‘Burası kabile devleti değil.’ edebiyatı yapıp, öbür tarafta küçük ortağına, ‘Anayasa Mahkemesi’ni istemezük.’ dedirtmek ne dürüstlüğe, ne ahlaka, ne de devlet insanlığına yakışmaz.”

İYİ Parti TBMM Grup Toplantısı

‘TMS kasasında 1 milyon lirası bulunmayan şirkete ihalesiz 1 milyar 324 milyon lira iş verdi’

Adaletin yalnızca mahkeme salonlarının konusu olmadığına vurgu yapan Akşener, adalet için atılacak ilk adımın ‘adil” olmak olduğunu belirtti. Buna örnek olarak TMSF’nin, 1 milyon lira bile ödeyecek durumda olmayan bir şirkete, ihalesiz bir iş vermesini gösteren Akşener, “İşin tutarı ne kadar biliyor musunuz? 1 milyar 324 milyon lira. Kasasında 1 milyon lirası bulunmayan bir şirkete, gücünün 1324 katı büyüklüğündeki bir işi, hem de ihalesiz veriyorlar. Sonra ne oluyor?  Çapının çok üzerindeki işi alan firma, haliyle işi tamamlayamıyor, yarım bırakıyor. Bu durumda ne beklersiniz?  Bu firmanın ceza ödemesini beklersiniz değil mi? Sayıştay’ın incelemesinde anlaşılıyor ki; bırakın ceza ödemeyi bu firma milletin hazinesinden 45 milyon lira tazminat alıyor.”

‘Böyle vicdansızlık olur mu’

Eşe dosta yandaşa milyonlar dağıtıldığını ancak geçinemeyen vatandaşa gelince “sabır” isteyen, “eve ekmek götüremiyorum” diyen dar gelirliye gelince “askıda ekmek kampanyası” yapıldığını belirten Akşener, “Böyle vicdansızlık olur mu?” diye sordu.

‘Hem ekonomi uçuyor deyip hem askıda ekmek kampanyası başlatıyorsunuz’

Millet İttifakı belediyelerinin başlattığı askıda ekmek uygulamasının zaten geleneklerinde olan bir uygulama olduğuna işaret eden Akşener, “Ama öyle ortalıkta yerde, parti logolu askı yaptırarak değil fırında, usturupluca yapılan bir uygulama. Bunlar artık milletimize o kadar yabancılaşmış ki, askıda ekmeği bile düzgün yapamıyorlar.” dedi.

Asıl dikkat edilmesi gereken gerçeğin ise “Hem ekonomi uçuyor deyip hem de askıda ekmek kampanyası başlatıyorsanız, biriniz yalan söylüyor demektir. Ya ‘uçuyoruz’ diyen yalan söylüyor, ya da ‘sabır’ diyen yalan söylüyor.” diye konuştu.

‘Sıkıştıkça gaz bulup zor durumdaki vatandaşın kendinizce gazını almaya çalışmanız artık sıktı’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 85 milyar metreküplük yeni bir doğal gaz keşfinin müjdesini verdiğini hatırlatan Akşener, şöyle konuştu:

“Artık sıktı be kardeşim. Sıkıştıkça ‘Gaz bulup’, zor durumdaki vatandaşın, kendinizce ‘gazını almaya çalışmanız’ artık sıktı. Havalar soğuyor. Millet daha fazla doğalgaz yakmaya başlayacak. Bir yandan doğalgaz bulduk diye caka satıyorsunuz, diğer yandan faturalara zammı bindiriyorsunuz. Milletin umutlarıyla oynamayın artık. Millet sizden doğalgaz faturasına çözüm istiyor, siz anca gemi üzerinde poz veriyorsunuz. Hayaller, doğalgazla zengin olmuş Türkiye; gerçekler, askıda ekmek kampanyası.”

‘2021 bütçesinde 14 yıl öncesinin kişi başı gelirine dönüş var’

Türkiye’nin 2021 Yılı Bütçesi’nin Meclis’e sunulduğunu hatırlatan Akşener, bütçede 14 yıl öncesinin kişi başı gelirine dönüş, sarayın ve devlet dairelerinin şatafatı, işçi emeklisi için “makyajlı enflasyon” kadar memurlar ve emeklileri için yüzde 3+3 zam olduğunu söyledi.

“Görünen o ki yeni yılda da millet sabretmeye devam ederken, millete ‘sabır’ tavsiye edenler, lüküs hayatlarını devam ettirecekler.” diyen Akşener, şunları ifade etti:

“Mesela bu bütçede faiz var, yandaş müteahhitlere ödemeler var. 2020 yılında 137 milyar lira olan faiz ödemeleri, yeni bütçede, yüzde 31 artışla 180 milyar lira olarak öngörülüyor. Yolcu, araç geçişi, hasta garantileri için yandaş müteahhitlere yapılacak ödemeler artarak devam ediyor.”

‘Cumhuriyet’in eğitim hamlesine söz söylemek hakkı değildir’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a dün bir üniversite açılışında yaptığı konuşmada eğitim sisteminden bahsederken söylediği “En çarpığından batı taklitçiliği Cumhuriyetimizin en büyük kaybıdır.” sözleri üzerinden yüklenen Akşener, şunları ifade etti:

“Cumhuriyet’in eğitim hamlesine söz söylemek, senin gibi, 18 yıllık iktidarı boyunca, bakan üstüne bakan atayıp, defalarca eğitim sistemiyle oynamasına rağmen, hala bir yol bulamayan birinin haddi de değildir, hakkı da değildir. Kalkmış, yıkılmış bir ülkeden, Türkiye Cumhuriyeti’ni doğurmuş iradeye saygısızlık ediyorsun. Ayıptır ayıp!”

‘Uzaktan eğitim en çok dar gelirli vatandaşımızın evladını vurdu’

Akşener, apartmanlarda üniversiteler açtırmayı, büyük eğitim hamlesi diye pazarlayan bir zihniyetin, Covid-19 sürecindeki performansının bu muhasebenin yapılmadığının en büyük göstergesi olduğunu söyledi. Akşener, “Milli Eğitim Bakanı 1,5 milyon diyor ama, yaklaşık 6 milyon öğrencimizin uzaktan eğitim için televizyon, bilgisayar veya tableti yok.  Bazı yerleşim birimlerinde internet bağlantısı dahi bulunmuyor.” dedi.

Uzaktan eğitimin en çok dar gelirli vatandaşın evladını vurduğuna dikkat çeken Akşener, “ Bir yanda, dadılar, bakıcılar, öğretmenler tutanların, her türlü teknolojik imkana sahip olanların çocukları; diğer yanda salgından dolayı işsiz kalıp evine ekmek götüremeyenlerin, telefonunda bile interneti olmayanların çocukları. Öğrenme uçurumu derinleşti de derinleşti.” diye konuştu.

Atanamayan Türkay Türkmen kürsüde konuştu

Kürsüyü atanamayan öğretmene bıraktı

Akşener, atanamayan öğretmenlerden 2019 KPSS mağduru Türkay Türkmen’e kürsüyü bıraktı. Türkmen’in atanamayan öğretmenlere ilişkin konuştu. Daha sonra konuşmasına devam eden Akşener, İYİ Parti iktidarında öğretmenlerin hem motivasyonlarını, hem de niteliklerini artırmanın öncelikli hedefleri olacağını söyledi.

Akşener, İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem ile “Türkiye’yi, kayınpeder, damat ve küçük ortağın, el birliğiyle soktuğu bu sarmaldan çıkaracağız.” dedi.