Akşener: Hukukun üstünlüğü siyasi afetlerle karşı karşıya

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, iktidarın getirmeye çalıştığı düzenleme ile Baroları ayrıştırmak istediğini belirterek, “Milletçe sadece doğal afetlerle mücadele etmiyoruz. Hukuk Devleti, Hukukun Üstünlüğü, Tarafsız Yargı kavramları da iktidar eliyle tasarlanan siyasi afetlerle karşı karşıya.” dedi.

Ülkenin en büyük sorununun işsizlik olduğunu söyleyen Akşener Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenerek, “Sayın Erdoğan; TÜİK’in ‘dokunuşlarına’ rağmen işsizlikte, son 60 yılın en kötü 10 yılı sana ait.” diye kaydetti.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener partisinin Meclis Grup Toplantısında konuştu

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM Grup Toplantısında konuştu. Pazar günü Bursa Kestel’de yaşanan sel felaketinde 6 vatandaşın hayatını kaybettiğini belirterek, başsağlığında bulundu. Akşener, milletçe sadece doğal doğal afetlerle mücadele etmediklerini belirterek, “Hukuk Devleti, Hukukun Üstünlüğü, Tarafsız Yargı kavramları da, iktidar eliyle tasarlanan siyasi afetlerle karşı karşıya. Yargının 3 ayağından biri savunmadır, yani avukatlardır.  İktidar ve küçük ortağı, getirmeye çalıştıkları bir düzenleme ile baroları da ayrıştırmak istiyor.” diye konuştu.

‘Cübbesine düğme diktirmemiş avukatlarımıza teşekkür ediyorum’

Akşener, dün bu düzenlemeye karşı demokratik bir şekilde tepki veren Baro Başkanlarının gündüz saatlerce güneşin altında gece de sağanak yağmurun altında bekletildiklerini, itilip kakıldıklarını söyledi. Baro Başkanlarına güneşten ve yağmurdan korunmaları için gönderdikleri tentelerin bile kurulmasına izin verilmediğine işaret eden Akşener, şöyle konuştu:

“İlin valisi çıkıp, çaresizlikle İçişleri Bakanlığı’nı işaret ederek, ‘250 metre yürümelerine izin veremediğini.’ ifade etti. Yapılan kasıtlı provokasyona rağmen, demokrasi çizgisinden ayrılmayan ve ne kadar uğraşırsa uğraşsın, iktidara bizleri ayrıştıramayacağını gösteren, Baro Başkanlarımıza ve cübbesine düğme diktirmemiş avukatlarımıza, sağ duyularından ötürü teşekkür ediyorum. Bu günler elbette geçecek. Hukukun üstün, yargının bağımsız ve adaletin herkes için olduğu bir Türkiye’de, elbette buluşacağız.”

‘Umuyorum ki sınav vakalarda artışa sebep olmaz’

Cumartesi günü yapılan LGS merkezi sınava değinen Akşener, “LGS sınavı sırasında şahit olduğumuz manzaralar, ne yazık ki bizleri yine haklı çıkardı. Umuyorum ki, bu acemice yapılan sınav organizasyonu, vakalarda bir artışa sebep olmaz. Yakından takip etmeye devam edeceğiz.” dedi.

‘YKS’nin iptal edilmesi talebimiz reddedildi’

Bu hafta sonu YKS’nin yapılacağını hatırlatan Akşener, gençleri zora sokacak sınavın iptal edilmesi için Danıştay’a yaptıkları başvurunun ve Meclis’e verdikleri önergenin ise reddedildiğini söyledi. Akşener, sınavın yapılacağı alana girerken her tür önlemi almaları konusunda gençleri uyararak, “Ama sizi yok sayanları da unutmayın, not alın. Zamanı gelince de hesabını sorun.” diye konuştu.

Serhan Korayçiftçi kürsüde konuştu

‘Her dört gençten biri işsiz’

İşsizlik ve genç işsizliğin ülkenin en büyük sorunlarının başında geldiğine vurgu yapan Akşener, genç işsizlik oranının yüzde 24,6 olduğunu, her dört gençten birinin işsiz olduğunu, bir milyondan fazla üniversiteli işsizin olduğunu hatırlattı. Akşener, bu nedenle kürsüye 28 yaşındaki işsiz üniversite mezunu Serhan Korayçiftçi’yi çıkardığını belirtti.

Korayçiftçi’nin konuşmasının ardından Akşener, konuşmasına devam etti. Serhan’ın “Suçlu ben miyim, yoksa beni hayal kurmaktan bile alıkoyan 2020 Türkiye’si mi?” sorusunun ne kadar haklı olduğunu söyleyen Akşener, “Eserinden memnun musun Sayın Erdoğan? Suçlu onlar değil, suçlu sensin Sayın Erdoğan.” dedi.

‘Eğam bizimle eyleniyi’

Konuşmasına Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yüklenerek sürdüren Akşener, Erdoğan’ın iki gün önce “Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sokma hedefimize, hiç olmadığımız kadar yakınız.” dediğini hatırlatarak, şunları ifade etti:

İYİ Parti Genel Başkanı Meclis Grup Toplantısında konuştu

“Türkiye, 2019 yılında, 755 milyar dolarlık milli gelirle, dünyanın 19’uncu ekonomisi oldu. 10’uncu sıradaki Kanada’nın milli geliriyse, 1 trilyon 730 milyar dolar. Türkiye 2020’de yüzde 100 büyüse dahi, ilk 10 ekonomi arasına giremiyor. Mevcut durumda, bırakın ilk 10’u, ilk 20’de kalamama riskimiz var. Yani, ‘Eğam bizimle eyleniyi…”

‘Yanlış verilerle atılan adımların sonuçları yanlış olur’

Yönetim bilimci Peter Drucker’ın “Ölçemediğin bir şeyi yönetemezsin.” sözlerini paylaşan Akşener, “Ve açıkça görüyoruz ki yönetemiyorlar.” dedi. Yanlış verilerle atılan adımların sonuçlarının da yanlış olacağına vurgu yapan Akşener, şöyle konuştu:

“Bu kadar basit. Yalan yanlış veriler üzerinden, siyasal kampanya yaparak kriz yönetme devri çoktan geçti. Temenniyle ülke yönetme devri artık bitti. Çünkü milletimiz hayatın içinde ve gerçeği tüm açıklığıyla yaşıyor. Akrabayla, eşle, dostla, yandaşla doldurdukları TÜİK, ne derse desin, genç işsizliği Türkiye’nin en önemli sosyoekonomik problemidir.”

Erdoğan’a seslenen Akşener, “Sayın Erdoğan; TÜİK’in ‘dokunuşlarına’ rağmen işsizlikte, son 60 yılın en kötü 10 yılı sana ait. Son 60 yılın en kötü 5 yılı da sana ait. Tüm zamanların en kötü 3 yılı ise; Partili Cumhurbaşkanlığı sistemine, Cumhur Koalisyonuna, damadına yani o da sana ait Sayın Erdoğan.” dedi.