Akşener: Kürtlerin oyu için ben de, Erdoğan da, Kılıçdaroğlu da yalvarmak zorunda

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bütün Kürtleri PKK ya da HDP’li görmenin yanlış olduğunu belirterek, “Hiçbir seçmen kimsenin marabası değildir. Sayın Erdoğan da yalvarmak zorundadır, ben de yalvarmak zorundayım” dedi.

Meral Akşener, Habertürk TV’de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Halkın en büyük şikayetinin geçim darlığı olduğunu belirten Akşener, “Esnaf can çekişiyor, bunun kadınlara yansıması var, kadın çalışsın ya da çalışmasın tencere kaynatmak onun görevi. Kimse farkında değil gerçekten iş gıda bulmak problemine kadar gidiyor. Doğalgaz, elektrik parası, stopaj, girdi fiyatların artması, müşterinin alım gücü gibi konular feci” diye konuştu.

31 Mart’ta seçime birlikte gitme fikri bizimdi

İttifakların kendiliğinden ortaya çıktığını kaydeden Akşener, Millet İttifakı’nın bir seçim ittifakı, Cumhur İttifakının ise duygusal bir ittifak olduğunu kaydetti. 31 Mart yerel seçimlerine birlikte gitme fikrini CHP’ye kendilerinin götürdüğünü kaydeden Akşener, şöyle devam etti:

“Umutsuzluğu ortadan kaldırmak için 31 Mart’ı çalıştık ve CHP ile İYİ Parti birlikte seçime gitmek için CHP’ye teklifte bulunduk. Biz 19 ilçe aldık yalnız girseydik belki 16 alacaktık, bir şey fark etmez ama çok önemli bir şeyi fark ettik İstanbul, Ankara, Adana. Türkiye mi İYİ Parti mi tercihi önemli Türkiye dedik. 350 bin Ak Partili sandığa gitmedi bunların yüzde 70’ü Kürt seçmendi. Ben doğuyu da batıyı da geziyorum. Asıl mesele Türkiye’de siyasi partilerin seçmenlerini kategorize ediyor bir dil, bir kafa.”

Kürt-Türk ayırt etmeden farklılıklara saygı duyulmalı

Meral Akşener, Cumhurbaşkanlığı konusundan yola çıkılarak İYİ Parti’nin ve kendisinin HDP üzerinden hep test edildiğini belirterek, bütün Kürtleri PKK’li ya da HDP’li görmenin yanlış olduğunu söyledi. Oy uğruna hiçbir seçmen grubunun farklılaştırılmaması gerektiğini vurgulayan Akşener, şunları söyledi:

“Türk bayrağı ile kimsenin sorunu yok. Güneydoğu’da PKK’nın karşısında devletin yanında aileler şehit vermiş. Kürtlerin tamamına PKK’lı derseniz yanmışız biz. Kürtleri sadece HDP’ye oy veren seçmen olarak görürsek CHP’ye oy veren Batıdaki Kürtleri nereye koyacağız hiçbir seçmen kimsenin marabası değildir. Sayın Erdoğan da yalvarmak zorundadır, ben de yalvarmak zorundayım, Kılıçdaroğlu da yalvarmak zorunda ve onların oyunu almak zorunda. Kürt Türk diye ayırt etmeden insanların farklılıklarına saygı duyulan o farklılıkların enerjiye çevrildiği bir Türkiye olmalı. Ben 83 milyonun oyuna talibim.”

AKP’den kopuş çok büyük

İYİ Parti lideri Akşener, 17 aydır Türkiye’yi gezdiğini belirterek, AKP’nin çok yüksek oy aldığı yerler de dahil çok oy kaybına uğradığını gözlemlediğini ifade etti. Akşener, daha önce AKP’ye oy veren seçmenin de “liyakatsizlik, kayırma, beş müteahhit meselesi, damatlar, gelirler, beş maaş alma” gibi konularda çok tepkili olduğunu ifade etti. Akşener, “Muhalif seçmen ise genellikle şehirli orta kesim seçmende demokrasi, hukuk, hayat tarzına saygı talebi var. Parmak sallama işi orayı nasıl koparıyorsa öbür seçmeni de artık bıktırmış durumda” diye konuştu.

Derhal seçim yapılmalı

Akşener, erken seçim için bir öngörüsü olmadığını ancak ülkenin içinde bulunduğu şartlar gereği bir erken seçime ihtiyaç olduğunu söyledi. Muhalefet partilerinin seçime hazır olmaları gerektiğini kaydeden Akşener, “Haziran ayında Biden’ı da bir noktaya koyduğumda Sayın Erdoğan hızlı bir seçime gider ve almaya gayret eder diyerek Haziran ayında seçim yapar demiştim. Haziran ayında olmayacak gibi görünüyor. Ama bugünkü şartlarımız gereği baktığınız zaman derhal bir seçim yapılmalı ve o sandıkta milletimiz bir karar vermeli, herşey sıfırdan başlamalı” dedi.

Bayramdan sonra projemizi paylaşacağız

Parlamenter sisteme geçişle ilgili sistem tasarımını tamamladıklarını belirten İYİ Parti lideri, kendi önerilerini bayramdan sonra kamuoyu ve diğer partilerle paylaşacaklarını ifade etti. Akşener, şunları söyledi:

“Keşke Tayyip Bey bugün dese ki, bu iş yürümüyor gelin parlamenter sisteme eksiğini gediğini kapatıp geçiş yapalım dese en uygunu bu. Ondan sonra bu partiler birbiri ile rakip olacak. Fakat bu olmayacak, Sayın Erdoğan’ın ve arkadaşları bunu yapmayacak. Dolayısıyla biz hem Cumhurbaşkanlığını kazanmak zorundayız, parlamentoda çoğunluğu tutmak zorundayız ve sert bir rekabet içerisinde kavga etmemeye dikkat ediyoruz.”

Yeni1Mecra