Akşener: Sayın Erdoğan İstanbul ve Ankara’nın travmasını atlatamadı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’nun Erdoğan’ın da hükümetin de rakibi olmadığını belirterek, “Sayın Erdoğan İstanbul ve Ankara’nın travmasını atlatamadı” dedi.

Akşener, Halk TV’de yayınlanan Özlem Gürses ile 20. Saat programına konuk oldu.

Belediyelerin hukuki olarak bağış almalarının hak olduğunu belirten Akşener, “Keşke Sayın Erdoğan bu belediyeleri rakibi gibi görmeseydi, Merkezi hükümetle belediyeleri bir eş güdüm içerisinde birlikte bu koronayla savaşabilir el ele tutuşmuş; kaynakları daha verimli kullanan bir Cumhurbaşkanı olabilseydi” dedi.

Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş Belediye Başkanlığı dışında bir görevleri olmadığını belirten Akşener, “Emniyette görev almadılar, hakimlik yapmadılar, müsteşarlık yapmadılar. O nedenle FETÖ yöntemlerine bir alışkanlıkları olmadığını biliyorum. Bu yöntemleri geçmişte kullananlar bilirler. Ama bu tanımlamayı Cumhurbaşkanı ağzından duymayı doğrusu esefle karşıladığını ifade etmek isterim” diye konuştu. Meral Akşener şöyle devam etti:

“Başka belediye başkanları da var ama Sayın Erdoğan’ı en fazla rahatsız eden Sayın Yavaş ve Sayın İmamoğlu ama bunlar Sayın Erdoğan’ın rakibi değiller, hükümetinin de rakibi değiller. Onlar devletin bir kurumunun başında seçilmiş insanlar. Başka problemlerde var İstanbul ve Ankara’nın travmasını Sayın Erdoğan’ın bir türlü atlatamadı.”

Erdoğan yakın zamanda yine aldatıldık diyebilir

“Sayın Erdoğan en yakın zamanda gene aldatıldık; Allah beni affetsin, milletim beni affetsin” diyebileceğini belirten Meral Akşener şöyle devam etti:

“Özellikle insanların canı ile uğraştı. Çok korktuğu ekonomi ile ilgili olarak büyük problemlerin yaşandığı; taksicilerin, gündelik çalışanların, sağlık çalışanlarının, özel sektörde yani daha mavi yakalı olarak çalışanların, küçük esnafın bütün bunların dertleri varken; bu insanlar hem canları hem işleri ile ilgili gerçekten endişe içerisindeyken Cumhurbaşkanlığı makamında bulunan bu kişi kalkıp yeniden kutuplaştırıyor.”

Erdoğan’ın algoritması böl, parçala, yönet

“Sayın Erdoğan’ın algoritması bu; böl, parçala, yönet. Sayın Yavaş ve Sayın İmamoğlu’nun ne Sayın Cumhurbaşkanı’nın şahsına ne de Cumhurbaşkanlığı makamına bugüne kadar rencide edici tek bir kelimeleri olmadı. Şimdi böyle bir pozisyonda onlardan yararlanmak mümkünken bu insanları ve milletin seçtiği bu belediye başkanlarını düşmanlaştırmanın bir stratejisi olsa gerek.”

‘Yöneticilerin zeka sorunu var’

“Türkiye’nin beka sorunu var mıdır bilmiyorum ama yöneticilerin bir zeka sorunu olduğuna inanıyorum. Bir ciddiyet sorunumuz da var. Devlet insanı olmak bu konularda ciddi olmayı gerektirir. Bir kriz geldiğinde o krizi parça parça yönetmek yerine yani bütüncül bir anlayışla hem ekonomik bir bakış hem insani bir bakış hem siyasi bir bakış ortaya koyar ve muhalefet partilerinin de görüşlerini fikirlerini bilgilerini alır. Türkiye’de yaşayan herkesin dayanışma içinde olması eylemini duruşunu sağlayacak olan iktidardır.”

Varlık Fonu’nda ne var ne yok belli değil

Büyük bir fakirleşme söz konusu olduğunu belirten Akşener, “Damat beyin söylediklerinin sahada hiçbir karşılığının olmadığını gördük. Türkiye’nin yüzde 90’a yakınının istihdamını oluşturan bu işyerlerinin can çekiştiğini gördük” dedi. Akşener şöyle devam etti:

“Merkez Bankası’nın İhtiyat akçesi gitmiş, işsizlik fonundaki 131 milyar liralık paranın ne olduğu belirsiz. Daha ilginci Varlık Fonu’nda ne var ne yok belli değil. 100 milyar liralık bir ekonomik istikrar paketi kalkanı paketi açıklandı. Sadece iki milyar lirası insanlara dokunacak bir para, geri kalanı tamamen kredi yapılandırma vesaire. Bizim geniş manada bakarsak 7 milyon işsizimiz var.”