Akşener: Tek adamı değil ülkemizi güçlendireceğiz

HABER MERKEZİ – Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini eleştiren İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İyileştirilmiş Parlamenter Sistemi inşa ederek “Tek adamı değil ülkemizi güçlendireceğiz” dedi. Akşener, konuşmasının büyük bölümünde çiftçilerin durumuna dikkat çekerek, 400 binden fazla kişinin toprak işlemeyi bıraktığını belirtti.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında konuştu. Konuşmasına öğretmenler gününü kutlayarak başladı. Akşener, iktidara geldiklerinde öğretmenlerin hayat standardını yükseltip haklarını teslim edecekleri sözünü verdi.

‘Evlatlarımızın sağlığı hiçe sayıldı’

AK Parti ve MHP’nin geçen hafta bir doğa katliamına daha imza attığını belirten Akşener, özelleştirilen 15 termik santralin bacalarına filtre takılması uygulamasının 2022’ye kadar uzatıldığını hatırlattı. Bu kararın “Bu santraller, evlatlarımızı zehirlemeye, toprağı, suyu kirletmeye, 2 buçuk yıl daha devam edecek” demek olduğunu söyleyen Akşener, “Üç-beş para babası, daha çok kar edip kasalarını doldursun diye evlatlarımızın sağlığı hiçe sayıldı” dedi. Bu karara evet oyu verenlere “Allah ıslah etsin” diyen Akşener, “Ama bilin ki, evlatlarımızın sağlığı için bu işi takip edeceğiz” diye konuştu.

‘CHP ile ilgili hassasiyet gözlerimi yaşarttı’

CHP’yi merkeze alan bir tartışmanın tüm ekranları kapladığını belirten Akşener, “Bu konuda ilgimi çeken bir noktayı dikkatinize sunayım: Muhalefet partilerinin sağlığı ve sıhhatiyle, zerre ilgilenmeyen iktidar medyasının, Cumhuriyet Halk Partisi ile ilgili hassasiyeti gözlerimi yaşarttı. Meğer yandaş kalemler ve havuz medyası, CHP’yi ne çok seviyormuş… Ama unutmayalım ki, gerçeklerin bir gün mutlaka gün yüzüne çıkmak gibi bir huyu vardır.” dedi.

‘Mazot fiyatı 1,1 liradan 6,60 liraya çıktı’

AK Partinin iktidara geldiğinde 1,1 lira olan mazot fiyatının 6,60 liraya çıktığını hatırlatan Akşener, “Tam 6 kat artmış. İktidara geldiklerinde, 237 lira olan bir ton gübrenin fiyatı, bugün 3 bin 300 lira. 14 kat artmış. İktidara geldiklerinde, bir ton yemin fiyatı 784 lirayken, 5 kat artmış. Bugün, 4 bin lira olmuş.” dedi.

Hayvancılık yapan çiftçinin “Ne yapıyor, nasıl ayakta kalıyor?”  diye merak edilmediğini belirten Akşener, “Ne iktidar, ne küçük ortağı, ne de havuz medyası, hiçbiri merak etmiyor. Mesele vatandaşım olunca, havaya bakıp ıslık çalıyorlar. Dönün efendiler, dönün! Hayatın gerçeklerine dönün. Milletin dertlerine dönün. Boş işlerle, kumpaslarla uğraşacağınıza, çare bulmaya uğraşın.” diye konuştu.

‘Çiftçilerin borcu hemen ödensin’

Son 10 yılda çiftçi sayısının yüzde 38 düştüğünü, 400 binden fazla insanın toprak işlemeyi bıraktığını belirten Akşener, “2002’den bu yana tarım alanlarımızın yüzde 12’sini yitirdik. Tarımsal üretimde dünyanın en büyük ikinci ülkesi olan Hollanda kadar, bakın Hollanda kadar, tarım alanını kaybettik” dedi. AK Parti’nin iktidara geldiğinde tarımsal üretim 37 milyar lirayken, bugün 216 milyar liraya çıkarak yaklaşık 6 kat arttığına dikkat çeken Akşener, “2002 yılında tarım kesiminin toplam borcu 2 milyar 600 milyon lirayken, bugün 45 kat artmış ve 119 milyar lira olmuş. Üretim parasal olarak 6 kat, borç ise 45 kat artmış.” dedi. İktidara seslenen Akşener, çiftçilere verilen sözün yerine getirilerek 23 milyar borcun hemen ödenmesini istedi.

‘İyileştirilmiş Parlamenter Sistemi inşa edeceğiz’

Akşener, “Koltukları zora girdiğinde seçim meydanlarında, ‘Beka beka’ diye fırtınalar estirenler, mesele milletimizin, medeniyetimizin bekası olduğunda havaya bakıp ıslık çalıyor” dedi. İyileştirilmiş Parlamenter Sistemi inşa edeceklerini belirten Akşener, “Milletimizle el ele verip, tek adamı değil, ülkemizi güçlendireceğiz. O el değişecek, o ok fırlayacak. Ve öyle bir zenginliğe kavuşacağız ki, öyle büyük bir güce kavuşacağız ki, tarih AK Parti iktidarını, Türkiye’nin altın çağından önceki ‘son buhran devri’ olarak hatırlayacak.” dedi.