Akşener’den Erdoğan’ın başlattığı kampanyaya tepki

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başlattığı dayanışma kampanyasına tepki göstererek, “Erdoğan’a önerim; maaş yetmez, o Katar uçağını hemen bağışlasın” dedi.

Akeşener, Covid-19 salgını nedeniyle “3 hafta sokağa çıkma yasağı ilan edilebilseydi bazı şeyler yolunda gidebilirdi.” dedi.

Akşener, İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyelerinin başlattığı kampanyalara destek çağrısında bulundu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin konuştu. Mezopotamya Haber Ajansı’nda geçen bilgilere göre; Akşener, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında dün başlattığı yardım kampanyasına tepki gösterdi. Akşener, “Müteahhitlere bu sene ödenecek para aşağı yukarı 21 milyar lira. Hiç değilse 3 ay bu insanlara devletimiz para ödemesin. Erdoğan’a önerim; maaş yetmez, o Katar uçağını hemen bağışlasın” dedi.

‘Sokağa çıkma yasağı ilan edilebilseydi bazı şeyler yolunda gidebilirdi’

İktidar partisinin 18 senelik iktidarında ekonomi dışında çok büyük krizlerle karşılaşmadığını belirten Akşener, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kriz yönetimi konusunda çok başarılı olduklarını söyleyemeyeceğim. Ayrıştırıcı bir dil üzerinden giden bir siyasi dile sahiptiler. Birlik ve beraberlik üzerinden oy almak yerine kutuplaştırma üzerinden oy aldılar. Birlik ve beraberlik konusunda zorluk yaşadılar. Valilerin başkanlığında her ilde bir sağlık komitesi kurulması tavsiyesi vermiştim, bunu yaptılar teşekkür ediyorum. Vatandaş, devleti yanında görmek ister. Zorunlu bir karantina, 3 haftalık bir sokağa çıkma yasağı ilan edilebilseydi bazı şeyler yolunda gidebilirdi.”

‘Kefen paramız harcanmış’

Merkez Bankası’ndaki ihtiyat akçesinin hükümet tarafından kullanıldığını hatırlatan Akşener, “Bu bizim kefen paramızdı. Anlaşılan harcanmış. Askerin sokağa inmemesi için sokağa çıkma yasağı ilan etmediklerini söylüyorlar. Ben buna inanmıyorum, polisle de halledilebilir. Vatandaşın parasını ödeyecek kaynakları olmadığından ilan etmiyorlar.” şeklinde konuştu.

Ankara ve İstanbul belediyelerinin kampanyalarına destek

Ankara ve İstanbul Belediye başkanlarının başlattığı kampanyalara değinen Akşener, iktidarın da bu kampanyalara destek vermesi gerektiğini söyledi. 3 aylık emekli maaşını Ankara’ya, 3 aylık emekli maaşını İstanbul’a bağışladığını açıklayan Akşener, herkesi de bu kampanyalara destek vermeye çağırdı.

İlk ekonomik paket açıklandığında Amerika’daki sistemi önerdiklerini belirten Akşener, “İster adına bono ister kupon deyin. Ama bir nakit yardımı geri ödemesiz. Bu insanlara verilmesi lazım dedik. EYT’lileri ben burada da anlatmıştım. Bu insanlar işten çıkarıldıkları için zorunlu emekli olmuşlar. Yevmiye ile çalışıyorlardı, şimdi ne yiyip, içecekler?” dedi.