Alevi kurumları Sivas katliamı için Ankara’da buluştu: ‘Yakanları ve aklayanları unutmayacağız’

Sivas Katliamı mahkumu Ahmet Turan Kılıç’ın Cumhurbaşkanınca affedilip serbest bırakılması üzerine Alev kurum ve kuruluş temsilcileri Ankara’da toplanarak, “Yakanları ve aklayanları unutmayacağız” dedi.

Katliamda hayatını kaybeden Gülsüm Karababa’nın abisi Hüseyin Karababa da Cumhurbaşkanı’na “Benim kardeşimi öldüreni sen affedemezsin” diye seslendi.

HABER MERKEZİ – Sivas Katliamı hükümlüsü Ahmet Turan Kılıç’ın cumhurbaşkanınca affedilmesi üzerine Türkiye’nin çeşitli illerindeki Pir Sultan Abdal Kültür Derneği şubeleri ve 200’den fazla kurum temsilcileri Ankara’ya geldi. Alevi kurumları, katliam hükümlüsünün serbest bırakılmasını Adalet Bakanlığı önündeki protesto etmek istedi ancak polis Valilik kararıyla burada açıklama yapmalarına izin vermedi.

Polis ablukası altında Pir Sultan Abdal Kültür Derneği önünde yapılan açıklamada konuşan PSAKD Genel Sekreteri Onur Şahin, “27 yıldır sürdürdüğümüz adalet mücadelesini af kararı geri alınıncaya kadar sürdürmeye devam edeceğiz. Ne yakanları ne de aklayanları unutacağız” dedi.

Şahin, “Ahmet Turan Kılıç hakkında 7 emniyet görevlisinin tanıklığı, video ve bant kayıtları bulunmasına rağmen sağlık gerekçesiyle Cumhurbaşkanı tarafından affedilmesi ve serbest bırakılması adalet duygusu ve vicdanı olan hiçbir insan tarafından kabul görmez. Bu af kararı toplumun adalete olan güvencesini derinden sarsar, ayrımcılığı ve ötekileştirmeyi daha da derinleştirir” diye konuştu.

‘Katliam sorumluları ödüllendirildi’

Affetmenin yüzleşmekle mümkün olacağını söyleyen Şahin, bunun yerine Sivas Katliamı sorumlularının ödüllendirilerek mevcut siyasal iktidar tarafından milletvekilli, bakan, belediye başkanı ve hatta Anayasa Mahkemesi Üyesi yapıldığını söyledi.

“Cezaevlerinde ağır hastalığı Adli Tıp raporu ile belirlenmiş yüzlerce hasta tutuklu ve hükümlü varken insanlığa karşı suç işlediği açık ve net olan bir katliam mahkumunun affedilmesi hangi toplumsal barışa katkı sunabilir?” diyen Şahin, “Ortada çok açık ve net olan bir haksızlık, adaletsizlik, hukuksuzluk vardır. Bilinmelidir ki, 27 yıldır sürdürdüğümüz adalet mücadelesini alınan bu af kararı geri alınıncaya kadar aynı kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz. Ne yakanları ne de aklayanları affedeceğiz” diye konuştu.

Kaplan: Mahkemede pişman değilim demişti

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Gani Kaplan, valiliğin açıklamaya engel kararını kınayarak Ankara’da sıkıyönetimin uygulandığını söyledi. Kaplan, “Mahkemede ‘Pişman değilim, yine yakarım’ diyen bu katili Cumhurbaşkanı affetti” dedi. Kaplan, “Af kararı geri alıncaya kadar tüm Türkiye’de her hafta eylemlerimize devam edeceğiz. Bu iktidar Sivas’ı yakanların devamıdır” dedi.

‘Çocuğumu öldüreni sen affedemezsin’

Sivas Katliamı’nda hayatını kaybeden Gülsüm Karababa’nın abisi Hüseyin Karababa, “27 yıldır hala duruşmaları devam eden katliam davasının en önemli sanıklarından birini cumhurbaşkanı ‘yaşlandı’ diye sokağa bırakamaz. Benim çocuğumu öldüreni sen affedemezsin. Biz bu iş canımızı verdik” diye seslendi.

TBMM’de konuşan HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, Sivas Katliamı mahkumunun affedilmesine isyan etmişti.