Alevilere yönelik tehdit Meclis’e taşındı

HDP’li Bülbül, Alevi yurttaşlara ait 150’yi aşkın evin işaretlendiğini belirterek İçişleri Bakanı Soylu’ya “Bakanlığınız bugüne kadar ev işaretleme biçiminde yaşanan ayrımcılığın cezalandırılması süreci ile ilgili hangi adımları atmıştır?” diye sordu.

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, Türkiye’nin birçok yerinde Alevi ailelerinin evine konulan çarpı işaretlerine ilişkin Meclis’e soru önergesi verdi. Bülbül, önergenin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlanmasını istedi.

Bülbül, önergenin gerekçesinde Türkiye’nin birçok yerinde yıllardır Alevi ailelerin evinin kimliği henüz belirlenmeyen şahıslarca çarpı işareti konularak nefret yazıları yazıldığını belirtti. Bülbül, bu illerden birinin de İzmir olduğunu ifade etti.

‘İzmir’de 62 mezar taşı tahrip edildi’

Bülbül, “2012-2019 yılları arasında İzmir’in 8 farklı ilçesinde resmi kayıtlara göre yaşanan 10 hak ihlalinin 6’sında Alevi yurttaşlara ait toplamda 16 ev işaretlenerek, ölüm tehditleri yazıldığı. 2 farklı ilçede ise Alevi mezarlarına yönelik gerçekleşen saldırıda 62 mezar taşı tahrip edildiği anlaşılmaktadır.” diye kaydetti.

‘150’yi aşkın ev işaretlendi’

2012 yılında Adıyaman’da başlayan ev işaretleme süreçlerinin sırasıyla Malatya, Çorum, Aydın, Antep, Elazığ, İstanbul, Adana, Kocaeli, Bursa ve İzmir’de devam ettiğine dikkat çeken Bülbül, ülke genelinde 32 ayrı yerde 150’yi aşkın evin işaretlendiğini belirtti.
2012 yılından itibaren Alevilere yönelik hak ihlallerini de önergede veren Bülbül, şu soruların yanıtlanmasını talep etti:

1- Bakanlığınız bugüne kadar ev işaretleme biçiminde yaşanan ayrımcılığın cezalandırılması süreci ile ilgili hangi adımları atmıştır?

2- Alevi yurttaşlara yönelik ayrımcılığın önlenmesi için ne tür uygulamalar öngörülmektedir?

3- Alevilerin yaşam alanlarına ve Sultanbeyli Cemevi’ne yönelik saldırıların benzerlerinin engellenmesi için ne tür tedbirler öngörüyorsunuz?