Almanya, Türkiye’ye seyahat sınırlama uyarısını 4 il için kaldırdı

Federal Almanya hükümeti Türkiye’ye turist olarak gelecekler için seyahat uyarısını Antalya, İzmir, Aydın ve Muğla için kaldırdı. Türkiye’nin geri kalanı için uyarı devam ediyor.

Federal Almanya hükümetinin Türkiye’ye ilişkin Covid-19 salgınına ilişkin aldığı karar Ankara Büyükelçiliği’nin sosyal medya hesabından duyuruldu. Buna göre Almanya yurttaşlarının Türkiye’ye turist olarak gelmesi ile ilgili olarak seyahat uyarısını yalnızca Antalya, İzmir, Aydın ve Muğla için kaldırdı. Bunun Türkiye hükümetinin belirlediği kapsamlı turizm ve hijyen standartlarına sıkı sıkıya bağlı kalınması kaydıyla alındığı da vurgulandı.

Almanya’nın Türkiye’nin diğer illerine yönelik seyahat uyarısı “riskli alan” olması nedeniyle devam edecek.

48 saat öncesinden PCR testi zorunluluğu

Federal Almanya hükümeti, Türkiye’den Almanya’ya seyahat edecek herkes için 48 saat öncesini içerecek şekilde PCR testi yapma zorunluluğu getirdi. Testi yapmayanların seyahatine izin verilmeyecek. Sadece 2 yaşından küçük çocuklar bu testten muaf tutuldu.

PCR testlerinin ise sertifikalı laboratuvarlarda 15 Euro karşılığında ya da havaalanında yaklaşık 30 Euro karşılığında yapılabileceği bildirildi.

Covid-19 testi pozitif çıkanlar yolculuk yapamayacak ve Türkiye’de karantinaya girmeleri ve tedavi olmaları gerektiği kaydedildi.