Almanya’dan 31 ülkeye seyahat için yeşil ışık

Almanya 31 Avrupa ülkesine seyahat için yeşil ışık yakmaya hazırlanıyor. Türkiye ise bu ülkeler arasında yok.

Fransa’da ise Macron Hükümeti ise coronavirüs nedeniyle zorda olan otomobil sektörü için 8 milyar euroluk yardım kararı aldı.

Koronavirüs salgını nedeniyle vatandaşlarına 14 Haziran’a kadar dünya çapında seyahat kısıtlamaları getiren Almanya’nın 15 Haziran’dan itibaren 31 Avrupa ülkesi için yeşil ışık yakması bekleniyor.

DW Türkçe’nin Alman Haber Ajansı’a (dpa) dayandırarak geçtiği habere göre, koronavirüs salgınındaki durumun elvermesi halinde 26 AB ülkesinin yanı sıra AB’den yeni ayrılan İngiltere ile AB üyesi olmayıp Schengen bölgesi içinde sınır kontrollerinin yapılmadığı İzlanda, Norveç, İsviçre ve Lichtenstein’a seyahat kısıtlamaları kaldırılacak.

Kısıtlamanan kaldırılmasının Almanya’da ilk eyaletlerde yaz tatilleri başlamadan önce, bir ay içinde yürürlüğe sokulması hedefleniyor. Seyahat uyarılarının yerini, her ülkedeki duruma göre ayrı belirlenecek seyahat tavsiyelerinin alacağı belirtiliyor.

Ajansın, Alman Dışişleri Bakanlığının Çarşamba günü bakanlar kurulunda kararlaştırılması planlanan “Avrupa İçi Turizmin Mümkün Kılınmasına Yönelik Kriterler” başlıklı çerçeve belge taslağına dayandırdığı habere göre Alman hükümeti seyahatlere yeşil ışık yakmak için söz konusu ülkelerde bir dizi kriterin yerine getirilmesini isteyecek.

100 binde 50 vaka durumunda tedbir başlıyor

Bu kriterler arasında Almanya’da uygulanan, “yedi gün içinde 100 bin nüfus başına 50 yeni enfeksiyonluk üst sınırın aşılmaması” da bulunuyor. Almanya’da bu üst sınırın aşılması durumunda koronavirüse karşı kaldırılan önlemlerin yeniden yürürlüğe sokulması öngörülüyor.

Alman hükümeti ayrıca Avrupa ülkelerinde fiziksel mesafe kuralı, el hijyeni, maske kullanımı, mekanların havalandırma ve dezenfeksiyonu gibi alanlarda konseptler geliştirilmesini istiyor.

Koruma konseptlerinin, turistlerin hastalanması durumunda uygulanacak önlemleri, test kapasitelerinin yeterliliğini, karantina ve tedavi imkanlarını da kapsaması isteniyor.

Alman Dışişleri Bakanlığının belgesinde AB Komisyonunun yolcuların ve uçaklar gibi ulaşım araçlarındaki personelin güvenliği ile ilgili tavsiyelerinin de hayata geçirilmesi talep ediliyor.

Ekonomik istikrar

Çerçeve belgede turizmin yeniden canlandırılmasının hem seyahat edenler hem Alman seyahat sektörü hem de seyahat edilecek ülkelerdeki ekonomik istikrar açısından önem taşıdığına vurgu yapıldı.

Fransa’da otomotive 8 milyar euroluk destek

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, koronavirüs salgını nedeniyle satış sayılarının düşmesi sonucu krize giren yerli otomobil markalarına yönelik 8 milyar euro hacminde bir kurtarma paketi planlandığını açıkladı.

Macron geçen salı günü Elysee Sarayı’nda sektörün önde gelen temsilcileri ile bir araya gelmiş daha sonra da ülkenin kuzeyindeki Etaples kentinde yer alan otomotiv yan sanayi markası Valeo’nun tesislerine ziyarette bulundu. Ünlü Reno firması da corona tedbirleri nedeniyle yüzde 90 küçülmüştü.