Kılıçdaroğlu’ndan Karamollaoğlu’na ziyaret

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın anayasa açıklamalarına dair, “Bizim kendisini ve koltuğu düşünen değil, ülkeyi düşününe ihtiyacımız var” dedi.

SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da anayasadan önce zihniyet değişimine ihtiyaç olduğunu söyledi.

Muhalefet partileri arasındaki ziyaret trafiği sürüyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, SP Genel Merkezi’nde ortak basın toplantısı gerçekleştirdi. Kılıçdaroğlu ittifaklara ilişkin, “Yasalara göre kurulmuş siyasi bir partiyi düşmanlaştırmak doğru değil. Şu aşamada ittifak söz konusu değil, ittifak arayışı da söz konusu değil.” dedi.

Kılıçdaroğlu’ndan Bulu’ya ‘kendini fazla yıpratma ayrıl’ çağrısı

AKP’li Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atanmasıyla başlayan “kayyım rektör” protestolarını değerlendiren Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Bütün evlatlar bizim evlatlarımızdır. Boğaziçi Üniversitesi’ne yapılan atama teamüllere aykırı. Öğrenciler, hocalar, eski mezunlar karşı çıkıyor. Hiç kimse rektörle çalışmak istemiyor. Olmuyorsa ayrılırsınız. O görevde olmak size ne katacak. Profesör olmayacak kişiyi siz rektör atıyorsunuz. Öğrenciler cam çerçeve mi kırdı, bir yeri mi tahrip etti? Hayır. Haklarını arıyorlar. Eski mezunlar da akademisyenler de savunuyor. Kendini fazla yıpratma, ayrıl. Otur da boyu mu büyüyecek, yarın çocuklarının yüzüne nasıl bakacaklar? Terörist diyorlar, suç. Bir kişinin terörist sayılması için mahkeme kararı lazım. Eline silah alıp birini mi öldürdüler? Anayasal suç işliyorlar.”

Yeni Anayasa tartışmaları

Erdoğan’ın yeni anayasa çıkışına dair Kılıçdaroğlu, “Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan kişi iktidarımı nasıl korurum diye bir arayışa giriyorsa baştan kaybetmiştir. Kendisini ve koltuğunu düşünür. Bizim kendisini ve koltuğu düşünen değil ülkeyi düşününe ihtiyacımız var. Temel hedefimiz de bu zaten.” dedi.

HDP ziyaretine ilişkin açıklama

HDP’nin önümüzdeki günlerde gerçekleştireceği ziyarete ilişkin konuşan Kılıçdaroğlu, “Erdoğan’ın kapalı ortamlarda toplantı yapması, kutlanması da trajikomik bir durum. CHP’nin kurucu kadroları bellidir. Geçmişte görev yapan kadroları da bugünkü kadroları da bellidir. Hiç kimse CHP’nin kurucu değerlerinden vazgeçtiğini düşünemez. CHP’yi CHP’lilerin seçtiği kadrolar yönetiyor. HDP’li bir kişi TBMM’yi yönetiyorken beyefendiler rahatsız olmuyor da HDP bir parti olarak bizi ziyarete gelince mi rahatsız oluyorlar?” dedi.

‘Zihniyet değişimine ihtiyaç var’

SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, yeni anayasa tartışmalarına dair, “Doğrudan doğruya gündemi meşgul ediyorlar. Anayasadan önce zihniyetin değişmesine ihtiyaç var. Erdoğan’ın 2000’li yılların başında gençlere yönelik birkaç konuşması var. ‘Hakkınızı arayın’ diye açıklamaları var. Kendisinin de geçmişteki konuşmalarını hatırlamaları gerek.” değerlendirmesinde bulundu.

HDP-SP ziyareti

Karamollaoğlu, HDP’nin kendilerine yapılan ziyarete değindi. Seçimler esnasında aranan bir insanın TRT’de nasıl konuşturulduğunun gündeme gelmediğini belirten Karamollağolu, şunları kaydetti:

“Çifte standartla yaklaşmamak gerek. Biz teröre bulaşmış olan kesimleri aklayacak ifadeleri kullanmayız. En uzak duracak siyasilerden birisi de Saadet Partili siyasilerdir. Meclis’te bulunan, şu anda meşru parti bizi ziyaret etmek istedi, geldiler. Meclis’te nasıl bir araya gelebiliyorlarsa bize gelmelerini de tabii gördüm. İşimize geldiğimiz zaman TRT gibi devletin yayın organında kırmızı bültenle aranan birisini konuşturmanın ne mânâya geldiğini siz değerlendirin. Allah yardımcımız olsun.”

MA – ANKARA