Almanya’ya gönderilen 45 kişi dönmemişti: Başkan yardımcısı görevden alındı

Malatya’da AKP’li Yeşilyurt Belediyesi’nin eğitim için Almanya’ya gönderdiği 45 kişiden 43’ünün dönmemesiyle ilgili olarak belediye başkan yardımcısı Bekir Karakuş görevden alındı.

Cumhuriyet Halk Partisi Yeşilyurt Belediye Meclis Üyesi Günnür Tabel tarafından Almanya’ya gidip geri dönmeyen 43 kişinin ortaya çıkarılması büyük yankı uyandırmıştı.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar konuyla ilgili ilk kez açıklama yaptı ve gezide adı geçen belediye başkan yardımcısının görevden alındığını ifade etti.

AK Parti Malatya İl Başkanlığı’nda düzenlenen basın toplantısında açıklamalar yapan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Almanya’ya düzenlenen gezi ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında geziye katılan başkan yardımcılarından Bekir Karakuş’un görevden alındığını açıkladı.

‘Belediyemizde soruşturmayı sürdürüyoruz’

Yeşilyurt Belediyesi’nin çalışmalarından bahsederek basın açıklamasına başlayan Belediye Başkanı Mehmet Çınar, sonrasında gündem yaratan Almanya gezisi ve geri dönmeyen 43 kişi ile ilgili ilk kez konuştu.

Çınar, “Geçen yıl ilçemizde çevreye duyarlı bireyler yetiştirmek üzere belediyemize başvurulan proje ile ilgili faydası olur diyerek onay verdik ve mecliste getirdik. Mecliste grupları bulunan siyasi partilerin de oy birliği ile proje kabul edildi ve sonrasında yurt dışı gezisi düzenlendi.”

“Geziye belediyemiz adına katılan arkadaşlarımız döndükten sonra düzenlenen pasaportlar toplu bir şekilde bizlere teslim edildi ve nüfus müdürlüğüne iletildi. Haliyle üzerinden 1 sene geçtikten sonra bir ay önce Malatya Valiliği soruşturma başlattı.”

“Geziye gidenlerden dönmeyenlerin iddiası üzerine bizlerde belediye olarak iç soruşturma başlattık. Bu olayda ihmal, kusur ve eksikleri olanların ortaya çıkarılması adına şu anda İçişleri Bakanlığı’nın Valilik nezdinde gerekli soruşturması sürüyor.”

“Bizde kendi belediyemizde soruşturmayı devam ettiriyoruz. Ortaya çıkacak sonuç ise kamuoyu ile paylaşılacaktır” dedi.

Basın açıklamasının hemen ardından Yeşilyurt Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarında yapılan paylaşımda ise şu ifadelere yer verildi:

“Son günlerde, kamuoyunda Belediyemiz ile ilgili iddialar çerçevesinde, 4 Şubat 2020 tarihli Meclis kararı ile gerçekleştirilen gezi programıyla ilgili iç soruşturma başlatılmış olup, soruşturmanın selahiyeti (selameti) için, soruşturmada ismi geçen Belediye Başkan Yardımcısı görevinden alınmıştır.”

Kaynak: Gazete Duvar