AltKitap 2020 Öykü Ödülü sonuçları 20 Mayıs’ta

2000 yılından beri internet üzerinden ücretsiz elektronik kitaplar yayınlayan altKitap, bu yılın öykü ödülü kazananlarını 20 Mayıs Çarşamba günü saat 21.00’da instagram canlı yayınıyla açıklayacağını duyurdu. Ülkenin ilk çevrimiçi yayınevi olarak geçen altKitap 1998 yılından 2010 yılına dek yayınlanan altzine adlı derginin uzantısında kurulmuştu.

Dijitalleşen dünyada edebiyatın da form arayışına devam edeceği savıyla kurulan oluşum yeni yazarlar için bir gelişim platformu sunuyor. 2006 yılından bu yana takdim edilen öykü ödülü de bu anlamda genç çabaları destekleyici bir başka unsur. Bu seneki sonuçların açıklanmasını beklerken yarışmayı daha önce kazanan öyküler ve oluşturulan öykü seçkilerini ücretsizce indirip okumak mümkün.

Arınma Gecesi Daima filmi yayın tarihi değiştirdi

Arınma Gecesi serisi özellikle genç izleyici arasında kült kategorisine yükselmiş bir yapım. James DeMonaco tarafından Hollywood standartlarına göre mütevazi bir bütçeyle gerçekleştirilen ilk film 2013 yılında vizyona girmişti. DeMonaco serinin dört filmini yazıp üç filmini yöneterek hikâyesini sağlam temellerle derinleştirmişti.

Geçen yıl sonlanan yirmi bölümlük dizinin de tüketmeye yetmediği Arınma Gecesi ateşini harlamak adına beşinci uzun metrajın çekileceği açıklanmıştı. Arınma Gecesi Daima adlı bu projenin serinin son halkası olacağı düşünülse de hayranların aynı evrende geçen kısa filmler çekmekle meşgul olduğu biliniyor. İlk dört filmin toplam bütçesi 36 milyon dolarken dünya çağındaki getirisi 466 milyon dolar olmuştu. Arınma Gecesi Daima filminin 10 Haziran tarihinde yayınlanması bekleniyordu fakat gösterim tarihi süresiz olarak ertelendi. 

İstanbul Film Festivali seçki biletleri tükendi

Bu yıl otuz dokuzuncusu düzenlenecek olan İstanbul Film Festivali Cannes, Venedik ve Berlin film festivallerinden seçip programına aldığı on beş yabancı filmin Türkiye prömiyerlerini 15-29 Mayıs tarihleri arasında internetten gerçekleştireceğini açıklamıştı.

İKSV tarafından normal şartlar altında nisan ayında düzenlenen festival tam programıyla seyircisine ulaşmayı beklerken Berlin Alexanderplatz, 20 Yaşında Öleceksin, Hizmetkârlar, Daha Büyük Bir Dünya, 5 Kusursuz Sayıdır, Söz Senettir, Davacı, Deniz Mavileşene Dek Yüzmek, Kız Kardeşim, Lillian, Söğüt, 1982, Walchensee Forever, Martin Eden, Küçük Kız filmlerini çevrimiçi sunacağını belirtmişti.

Açıklanan tüm çevrimiçi gösterimlerin bileti kısa sürede tükendi. Şu an için ek kontenjan açılmayacağını vurgulayan kurum başka çevirimiçi gösterimler için çalışmaların devam ettiği mesajını verdi.