Amed Spor’dan Başakşehir açıklaması: Bize de yapıldı, sesiniz çıkmadı!

Dün akşam Paris’te oynanan Paris Saint German – Başakşehir Futbol Kulübü karşılaşmasında, maçın hakeminin Başakşehirli sporcu Pierre Webo’ya ‘negro’ demesi üzerine futbolcular sahayı terk etmişti.

Sosyal medyada, yaşanan olay üzerine birçok tartışma yaşandı ve Twitter’da ‘tt’ oldu. Bununla birlikte Diyarbakır’da faaliyet gösteren Amed Spor kulübü de ırkçılığı kınadığını belirten bir mesaj paylaşarak kendilerinin de tecrübe ettiği bir video yayınladı.

Video’da 24 Nisan 2016’da Ankara’da Ankaragücü ile oynadıkları ve 2-1 kazandıkları maçın ardından Amed Spor yöneticileri ve başkanlarının feci şekilde dövüldüğü ve merdivenlerden atıldığı görülüyor.

Amed Spor, paylaştığı video üzerinden ilettiği mesajda, ‘Ankaragücü maçında yöneticilerimizi döven ve merdiven boşluklarından atanları UNUTMADIK #Notoracism‘ dedi.

Twitter’da bir başka tepki de Borçka Belediyesi’nden geldi. Belediye’nin resmi Twitter hesabından yapılan mesajda ‘Irkçılık suçtur! 2011’de Galatasaraylı Eboue’ye Beşiktaş tribünlerinden ırkçı saldırı; 2012’de Trabzonsporlu Zokora’ya Emre Belözoğlu’dan ırkçı hakaret; 2015-2018 Amedspor ve Deniz Naki’ye pek çok maçta ırkçı saldırı; 8 Aralık 2020 Webo’ya 4. hakemden ırkçı hakaret. #Notoracism‘ dendi.

yeni1mecra