Ankara Kadın Platformu’ndan Şule Çet davası öncesi açıklama

Fotoğraf:MA

Ankara Kadın Platformu, gerçek adaletin yerini bulması ve kadın cinayetlerinin önlenmesi için adliye önünde olduklarını belirtti.

Şule Çet’in şüpheli ölümüne ilişkin açılan davanın Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen 5. duruşması başladı. Duruşma öncesi Ankara Kadın Platformu Ankara adliyesi önünde açıklama yaptı. Açıklamada Şule Çet’in fotoğrafları ile “Katledilen kadınlar isyanımızdır”, “Şule için adalet” dövizleri taşındı. Açıklamaya, Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde görevli iken kopya çeken öğrencisi tarafından öldürülen Ceren Şenel Damar’ın babası Mustafa Damar ve işyerinde tartıştığı Zeynel Akbaş tarafından öldürülen Fatma Şengül’ün kızı Açelya Şengül’ün yanı sıra çok sayıda kadın katıldı.

Paltform adına açıklama yapan Deniz Akıl, gerçek adaletin yerini bulması ve kadın cinayetlerinin önlenmesi için adliye önünde olduklarını söyledi. Dün Isparta’da Güleda Cankel’in bir erkek tarafından katledildiğini hatırlatan Akıl, “Bizler katleden erkekleri, devletin adalet sistemini teşhir etmeye devam edeceğiz. Bizler Şule, Güleda ve katledilen her kadın arkadaşımız için isyandayız. Buradayız burada olmaya da devam edeceğiz. Ta ki adalet yerini bulana kadar. Kadın cinayetleri durana kadar” diye konuştu.

Şule Çet davasında sanık olanÇağatay Aksu’nun ailesi tarafından davayı takip eden gazetecileri, kadın hakları savunucularını ve milletvekillerini hedef göstermeye dönük 41 sayfalık rapor hazırladığını belirtti. Akıl şunları kaydetti: “Şunun bilinmesini istiyoruz, katilleri kurtarmak için parayla rapor hazırlatan avukatlar, kadın dayanışmasını yaratan bizleri hedef gösterenler, katillere takım elbise giydiği için indirim veren mahkemeler bu coğrafyada katledilen her kadının katledilmesinden sorumludur.” Açıklamanın ardından “Şule için adalet, kadınlar için adalet”, “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz” sloganlarını atan kadınlar duruşma salonuna geçti.