Ankara Valiliği’nden Barış Çakan’ın ölüm olayına ilişkin açıklama

Ankara Valiliği’nden Barış Çakan’ın öldürülmesi olayına ilişkin yapılan açıklamada, Çakan’ın Kürtçe müzik dinlediği için değil ezan sırasında yüksek sesle müzik dinleyenleri uyardığı için öldürüldüğü savunuldu.

Barış Çakan

Ankara’da Etimesgut ilçesi Alsancak Mahallesi’nde Barış Çakan (20) dün gece saat 22.30’da bıçaklı saldırı sonucu yaşamını yitirdi. Çakan ailesi, Kürtçe müzik dinlediği için Barış Çakan’ın 3 kişinin bıçaklı saldırısı sonucu öldürüldüğünü öne sürdü. Çakan’ın Kürtçe müzik dinlediği için öldürüldüğü iddialarına ilişkin Ankara Valiliği de yazılı açıklama yaptı.

Söz konusu olayın sosyal medya üzerinden kasıtlı ve yanlış iddialarla paylaşıldığının savunulduğu açıklamada, bunun üzerine açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu belirtildi. Açıklamada, şunlar ifade edildi:

“İddia edildiği gibi olay, maktul ve yanındaki arkadaşının Kürtçe müzik dinlemesine şüpheli karşı tarafın müdahalesi üzerine değil tam aksine maktul ve arkadaşının, şüphelileri araç içinde ezan okunması nedeniyle yüksek sesle ve etrafı rahatsız edecek tarzda müzik dinlememeleri konusunda ikazda bulunması üzerine başlamıştır. Maktulün arkadaşı B. A. alınan ilk ifadesinde olayın bu şekilde başladığını belirtmektedir. “

Olayla ilgili şüphelilerin gözaltına alınarak gerekli adli sürecin Cumhuriyet Savcılığı talimatları doğrultusunda sürdürüldüğünün ifade edildiği açıklamada, “Konunun başka mecralara çekilerek tahrik unsuru olarak kullanılmasının iyi niyetten uzak olduğu aşikârdır.” denildi.