Diyarbakır’da 11 kişi gözaltına alındı

Diyarbakır’da düzenlenen ev baskınlarda aralarında HDP yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 11 kişi gözaltına alındı.

Fotoğraf: MA

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca, “PKK/KCK propagandasına dönüştürüldüğü” iddia edilen cenaze törenleri, basın açıklamaları, açlık grevi eylemleri, açık hava ve kapalı alan toplantılarına katıldıkları gerekçesiyle 13 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

Karar üzerine, İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polisler tarafından sabah saatlerinde çok sayıda adrese baskın yapıldı. Baskında aralarında HDP’li yöneticilerin de bulunduğu 11 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler şöyle;  HDP yöneticileri Ramazan Karakaya, Hamit Onur, Murat Öndeş, Sadık Tosun ve Zeki Bağcık ile Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği (MED-DER) Eşbaşkanı Rıfat Roni ve Kayapınar Belediyesi Meclis Üyesi Songül Dağ Kapancı.

Öte yandan evlerde yapılan aramalarda çok sayıda kitap, dergi, dijital malzeme ve dokümana el konuldu. Gözaltına alınan 11 kişinin emniyetteki işlemleri devam ediyor. 2 kişinin gözaltına alınmasına yönelik çalışmanın sürdüğü bildirildi.

Kaynak: AA/MA