Ankara’da 25 yıllık aşınan raylar yenileniyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), Ankara Metrosu Ulus-Sıhhiye İstasyonları arasında aşınma seviyesi üst seviyelere ulaşan ve 25 yıldır yenilenmeyen raylar için harekete geçti.

320 metrelik ray değişimiyle Metro hızının saatte 65 kilometreden 80 kilometreye çıkması hedefleniyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Metrosu’nda aşınan raylara ilişkin çalışmalara başladı. Yolcu güvenliği için çalışmalarını hızlandıran EGO Genel Müdürlüğü Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Daire Başkanlığı, Ankara Metrosu Ulus-Sıhhiye İstasyonları arasında aşınma seviyesi üst seviyeye ulaştığı tespit edilen ve 25 yıldır hiçbir yenileme çalışması yapılmayan 320 metre uzunluğundaki rayları değiştirmek için harekete geçti.

‘Çalışmaları seferleri aksatmadan yürütüyoruz’

Yaz aylarında yapılması planlanan ancak tam kapanma sürecinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle çalışmayı öne alan Daire Başkanlığı, 25 kişilik ekip yenileme çalışmalarını gece saatlerinde sürdürüyor.

Çalışmalar hakkında bilgi veren Metro İşletme Şube Müdürü Yurtalp Erdoğdu, aşınma miktarı kritik seviyeye yaklaşan rayların değiştirilme kararını aldıklarını belirterek, “Genellikle bu çalışmaları seferleri aksatmadan, yolcularımızın mağdur edilmeyeceği zaman dilimleri içerisinde yürütüyoruz.” dedi.

‘Tamamen kendi kaynaklarımızla yaptığımız işler’

Tam kapanma döneminde 320 metrelik ray değiştirme kararı aldıklarını ifade eden Erdoğdu, şunları kaydetti:

“Bunu da 6 günde tamamlamayı planlıyoruz. Buradaki çalışmalarda tüm ekip kendi personelimiz, ekipmanlar da kendi ekipmanlarımız. Tamamen kendi kaynaklarımızla yaptığımız işler. Bunun neticesinde de yolcularımızın daha konforlu, daha güvenli seyahat etmelerini amaçlıyoruz.”

Seyahat süresinin kısalması bekleniyor

14 Mayıs’a kadar tamamlanması planlanan ray yenileme çalışmasıyla, Ulus-Sıhhiye hattında mevcut hızın 65 kilometreden 80 kilometreye çıkması bekleniyor.

Yeni1Mecra