Ankara’da darp ve gözaltı

Ankara HDP İl binası önünde toplanan ve Deniz Poyraz’ın öldürülmesini protesto eden gruba polis müdahale etti, 6 kişiyi gözaltında aldı.

HDP İl binası önünde basın açıklamasının okunduğu sırada polisin müdahale etmesi üzerine arbede yaşandı. Yaşanan arbede e bazı eylemciler yaralandı.

Darp edilerek gözaltına alınanlar arasında HDP Milletvekili adayı Veli Saçılık, Ertürk Soysal, Murat Can Çoban, Çetin Karakaya, Ozan Deniz Ödemiş, Rıfat Savaş Turhan bulunuyor.

Basın açıklamasını okuyan Hüseyin Gökoğlu şu ifadeleri kullandı:

“Saldırı, aylardır HDP İzmir İl Örgütü önünde nöbet tutan polislerin gözü önünde gerçekleşti.”

“Saldırıyı gerçekleştiren katil Onur Gencer, aradan dakikalar geçtikten sonra binadan çıkmak üzereyken gözaltına alındı. Bugüne kadar sokaklarda terör estiren, öğrenci evlerini basan, daha bir gün önce Ankara’da yapılan İstanbul Sözleşmesi eylemine katılan kadın arkadaşlarımızı sokak ortasında bayıltacak kadar işkence yapan polisler, katili, binanın girişinde, “adın neydi abicim” diyerek gözaltına aldılar.”

“Halkların Demokratik Partisi’ne yönelik gerçekleşen bu alçak saldırı ilk değildir. Geçtiğimiz yıllarda da, il ve ilçe binalarına bomba koyulmuş, üyeleri katledilmiş, mitingleri bombalanmıştır. HDP, iktidar tarafından yönlendirilen televizyon kanallarında sürekli kriminalize edilmektedir. Eşbaşkanları, yöneticileri, binlerce üyesi gerekçe gösterilmeksizin tutuklanmıştır.”

“Saldırının gerçekleştiği dakikalarda bile, Sincan Hapishanesi’nde görülen Kobane kumpas davasında, mahkeme heyetinin, defalarca yapılmış olmasına rağmen “Bugüne kadar neden HDP binalarına herhangi bir saldırı düzenlenmedi?” diye sorduğunu biliyoruz.”

Gözaltına alınan protestocuların tamamının serbest bırakıldığı öğrenildi.

Halit Elçi