Ankara’da HDP İl Örgütü’nün kayyım protestosuna polis müdahalesi

Ankara’nın göbeğinde kayyum atamasını protesto etmek isteyen HDP’lilere polis sert müdahale etti. Avukata ters kelepçe takılırken, eski vekil Akdoğan ile ve HDP MYK üyesi Saçılık’ı gözaltına alındı. HDP’den “yılmayacağız” açıklaması geldi.

HDP Ankara İl örgütü, saldırı ve gözaltıları protesto etti. Foto: MA

HDP’li Iğdır, Siirt, Kurtalan, Baykan ve Altınova belediyelerine 15 Mayıs sabahı kayyım atanmasına karşı tepkiler devam ediyor. Bunlardan biri de bugün Ankara’da HDP il örgütü önünde dile getirilmek istendi.
Ancak basın açıklamasına polis müdahale izin vermedi. “Valilik izni olmadığı”nı iddia eden polis parti binasından çıkan partililere sert müdahale ederek darp etti.

Partililere sert müdahale

HDP Parti Meclisi Üyesi ve avukat Alişan Şahin, polisler tarafından yere yatırılarak, ters kelepçelendi.

HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi KHK’li Sosyolog Veli Saçılık da polisler tarafından gözaltına alındı.

Müdahale sırasında HDP üyeleri HDP Hakkari eski Milletvekili Nihat Akdoğan, Deniz Akil, Zeyno Bayramoğlu, Mehmet Şerif ve ismi öğrenilemeyen 3 kişi gözaltına alındı. Parti binası abluka altında tutuldu.

HDP Ankara İl Eşbaşkanı Vezir Coşkun Parlak

HDP Ankara İl Örgütü’nün sosyal medya hesabından da gözaltı görüntüleri paylaşıldı. HDP Çankaya İlçe Örgütü’nün hesabından da İl Eşbaşkanı Vezir Coşkun Parlak’ın kanlı fotoğrafı paylaşıldı.

Mücadele çağrısı

HDP Ankara İl Örgütü kayyımlara ilişkin izin verilmeyen açıklamasını parti binasında yaptıkları basın toplantısıyla kınadı. Açıklamaya HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz ve çok sayıda partili de hazır bulundu. HDP Ankara İl Eşbaşkanı Pakize Sinemillioğlu, kayyım politikası ve baskılara karşı mücadeleden vazgeçmeyeceklerini vurguladı.

Mücadeleyi büyütme çağrısında bulunan Sinemillioğlu, “Darbeci AKP ve MHP iktidarına karşı mücadeleyi demokrasiyi, adalet, hukuk, özgürlük ve eşitlik mücadelesini büyütüp ortaklaştıralım” ifadelerini kullandı.

Gergerlioğlu: Anayasayı çiğniyorlar

Açıklamada konuşan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ise “Faşizan iktidar baskıcı uygulamalarıyla Kürt meselesinde sorunu çözebileceğini sanıyor ama gün geçtikçe kaybediyor. Anayasayı çiğniyor, Anayasada belirtiliyor belediye başkanları ancak görevleri ile ihlal suçundan görevlerinden alınabilir. Kayyım atıyorlar bunu protesto edeni de darp ederek bastırmaya çalışıyorlar. Biz demokratik kesimler olarak bu zalimce uygulamalara boyun eğmeyeceğiz” diye belirtti. MA – ANKARA