Sağlık çalışanlarına ikinci doz Kovid-19 aşısı uygulanmaya başlandı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında CoronaVac aşısının ikinci dozu sağlık çalışanlarına uygulanmaya başlandı.  

Çin’den 30 Aralık 2020’de Türkiye’ye getirilen ve 13 Ocak’ta “Acil Kullanım Onayı” verilen CoronaVac aşısı, “Kovid-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisi” doğrultusunda ilk olarak 14 Ocak’ta sağlık çalışanlarına uygulandı. Sağlık çalışanlarının ardından öncelikli gruptaki vatandaşların aşılanması sürecine geçildi.

İlk doz aşılamanın üzerinden 28 gün geçmesi üzerine sağlık çalışanlarına ikinci doz aşıları yapılmaya başlandı.

İstanbul’da Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde de sağlık çalışanlarına ikinci doz aşılar yapılmaya başlandı. Hastane Başhekimi Doç. Dr. Nurettin Yiyit, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, 28 gün önce pandemi yönetiminde bağışıklama dönemine geçildiğini ve buna ilk olarak sağlık çalışanlarıyla başlandığını hatırlattı.

2 milyon 800 bin kişinin aşıları yapılacak

Bugün, şu ana kadar aşı olan 2 milyon 800 bin kişinin ikinci doz aşılarının yapılma vakti geldiğine işaret eden Yiyit, ikinci doz aşılamaya sağlık çalışanlarından başladıklarını dile getirdi.

Yiyit, ilk dönemde sağlık çalışanlarında hızlı bir aşılama süreci yaşandığını, ikinci aşılamanın da aynı şekilde olacağını düşündüğünü, özellikle ilk 2 gün aşı olanlarda ciddi bir artış beklediğini kaydetti.

Kaynak: AA