Ankara’da kaçırılan öğrenciler darp edilip ıssız yerlere bırakıldı

Evlerinin önünde GBT yapıldıktan sonra sivil araçlara bindirilerek götürülen öğrencilerden Ali Berke Ayduğan, Uğurcan Baynal ve S.B darp ve tehdit edildikten sonra bırakıldılar. 

Üç öğrenci bu sabah saatlerinde GBT işlemi yapıldıktan sonra sivil araçlarla kaçırıldı. Darp ve tehdit edilen öğrenciler, gözaltı işlemi yapılmadan ıssız yerlere bırakıldılar.

Ankara’da polis tarafından Genel Bilgi Tarama (GBT) işlemi yapıldıktan sonra sivil araçlara bindirilerek kaçırıldıklarını belirten 3 üniversite öğrencisinden Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyesi Ali Berke Ayduğan Gölbaşı’nda, Uğurcan Baynal Pursaklar’da, S.B. de Sincan’da ıssız yerlere bırakıldı. 

Uğurcan Baynal ve S.B., kendilerini kaçıran polisler tarafından sözlü olarak tehdit edildiklerini belirttiler.

Evinin önünde GBT yapıldıktan sonra sivil bir araca bindirilen Ayduğan ise, 2 saatin ardından Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde bir araziye bırakıldı. Arkadaşlarından edinilen bilgiye göre, Ayduğan darp edildi ve ayağının üzerine basmakta zorlanıyor.

TİP’ten açıklama: Yöneticimize işkence yapıldı

Türkiye İşçi Partisi (TİP) sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Parti yöneticisi Ali Ayduğan’ın kendisini kaçıran polisler tarafından yol boyunca işkenceye maruz bırakıldığı ve Gölbaşı civasından arabadan atıldığı belirtildi. TİP’in açıklamasında “Olayın failleri hesap verecek, gerekli suç duyurusunda bulunulacak, hiçbir şey karşılıksız kalmayacaktır!” dendi.

Öte yandan Ankara’daki üniversite öğrencileri saat 18.00’da İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi’nde basın toplantısı düzenleyecek.

Öğrenciler gözaltı ve hastane giriş kaydı olmaksızın alıkonuldular

Bu sabah kaçırılan öğrencilerden biri attığı mesajda nereye götürüldüklerini bilmediğini yazarken arkadaşlarının kaçırıldığını belirten öğrenciler, sosyal medya hesabında #ÜniversitelilerNerede hashtagı açtı. Öğrenci Kolektifleri yaptığı paylaşımda, “Arkadaşlarımızdan haber alamıyoruz. Bir arkadaşımızın bile başına bir şey gelirse sorumlusu AKP’dir” sözlerine yer verdi. 

Öğrenci Faaliyeti adlı sosyal medya hesabında yapılan paylaşımda da “Ankara’da üniversite öğrencileri, GBT bahanesiyle arabalara bindirilerek kaçırıldı. Sokaklardan kaçırdığınız #ÜniversitelilerNerede? Arkadaşlarımızı derhal bırakın” açıklaması yapıldı.

Avukatlardan edinilen bilgiye göre, Ankara Emniyeti, kaçırılan üniversiteliler için gözaltı ve hastane girişine dair kaydın olmadığını belirtti.

MA / Yeni1Mecra