Ankara’daki 1 Eylül mitingi Anıtpark’ta yapılacak

Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri, 1 Eylül’de “Savaşa karşı barış, ırkçılığa karşı eşitlik” şiarıyla Anıtpark’ta olacaklarını açıkladı.

Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri, 1 Eylül Dünya Barış Günü kapsamında gerçekleştirecekleri etkinlik ve mitinge ilişkin Kızılay’da bulunan Mülkiyeliler Birliği Salonu’nda açıklama yaptı. Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, savaş politikaları nedeniyle halklarının sefalete, işsizlik ve yoksulluğa mahkum edildiğine dikkati çekti.

Görgün, “Savaşlar sadece insanlar için değil doğa ve doğadaki tüm canlılar için de tam anlamıyla bir yıkım olmaya devam ediyor. Savaşlardan sadece silah tekelleri, emperyalist devletler ve yerli işbirlikçiler kârlı çıkarken, işçilerin, emekçilerin sofrasındaki ekmek küçülmekte, eğitime, sağlığa ve temel ihtiyaçlara ayrılacak bütçe savaşa ve silahlanmaya harcanmaktadır” dedi.

Barış ve kardeşlik

Türkiye’de barış ve kardeşliği savunanların ağır bedeller ödediğine vurgu yapan Görgün, “Boyun eğmeyenler cezaevlerinde tecride ve hak ihlallerine maruz kalıyorlar. Barış bildirisine imza atan akademisyenlerin KHK’ler ile kamu görevinden çıkarıldığı, haksız yere tutuklandığı ve Anayasa Mahkemesi tarafından ifade özgürlüğü ihlali kararı verilmesine rağmen haklarının iade edilmediği bir süreçten geçmenin utancı altında yaşıyor olmak içimizi yakıyor. O yüzden bu yıl alanlarda kutlayacağımız 1 Eylül Dünya Barış Günü, barış ve kardeşlik sözcüklerinin içini yaşamla, umutla, demokrasiyle, özgürlükle ve eşitlikle kitlesel şekilde doldurmanın günü olmalıdır” ifadelerini kullandı.

Mitinge çağrı

Görgün, savaş, çatışma, göç, ırkçılık ve ekolojik yıkıma karşı 1 Eylül’de alanlarda olacaklarını vurguladı. Ankara’daki programa dair de bilgi veren Görgün, 1 Eylül’de “Savaşa karşı barış, ırkçılığa karşı eşitlik” şiarıyla Anıtpark alanında olacaklarını açıkladı. Görgün, “17.30’da sanatçılarımız Pınar Aydınlar ve Koma Çiya’nın barış ve kardeşlik türküleriyle, halaylarımızla Anıtpark alanında olacağız. Mitingimizi duyuruyor ve savaşa karşı barış, ırkçılığa karşı eşitlik için kol kola omuz omuza olmaya davet ediyoruz” dedi.

MA / ANKARA