Antalya’da sera ve tarım arazilerini su bastı

Antalya’da sağanak nedeniyle, itfaiye ekipleri 102 noktada su tahliyesi ve kurtarma çalışması yaptı.

Kumluca, Demre ve Kaş ilçelerindeki seralarda zarar oluştu

Antalya’da dün akşam saatlerinde başlayan sağanak ve rüzgar sabah saatlerinde de etkili oldu. Özellikle yağış nedeniyle kent trafiğinin yoğun olduğu mahalle ve ana güzergahlarda yaşanan aksamalara polis ekipleri müdahale etti.

Su birikintilerinin oluştuğu bölgelerde ise belediye ekipleri çalışmalarını sürdürdü. Sağanaktan dolayı birçok aracın yolda kaldığı görüldü. Yağışa hazırlıksız yakalananlar iş merkezleri ile iş yerlerinin tentelerinin altlarında ıslanmaktan korundu.

102 noktada su tahliyesi ve kurtarma çalışması

Sabah saatlerine kadar 87 itfaiye ekibi, kent genelinde çalışma yaptı. Ekipler, 102 noktada su tahliyesi ve kurtarma çalışması yaptı, otomobillerinde mahsur kalan 85 kişi de kurtarıldı. 

‘Yüzlerce dönüm sera ve tarım arazisini su bastı’

Antalya Ziraat Odaları Koordinasyon Başkanı Nazif Alp, yağış nedeniyle özellikle Kaş, Demre ve Kumluca ilçelerindeki seraları su bastığını ifade etti. Hasar tespit komisyonlarının sabahın erken saatlerinde sahaya çıkarak seraları dolaştığını anlatan Alp, şunları ifade etti:

“Yüzlerce dönüm sera ve tarım arazisini su bastı. Bu doğal afetler tarım sigortasının zorunluluğunu bir kez daha ortaya koydu. Çiftçiler tarım sigortasını mutlaka yaptırmalı. Seralar artık daha sağlam yapılmalı.”

En fazla yağış Konyaaltı ilçesinde kaydedildi

Meteoroloji 4. Bölge Müdürü Mehmet Latif Gültekin, kentte en fazla yağışın Konyaaltı ilçesindeki Akdeniz Üniversitesi yerleşkesinde kaydedildiğini belirtti. Yerleşkeye 24 saatte metrekareye 158 kilogram yağış düştüğüne dikkati çeken Gültekin, “Hafif yağmur bugün de devam edecek. Çarşamba sabahı yağışlı sistem Antalya’yı terk edecek.” dedi. 

AA – ANTALYA