Artvin’de sel: 4 kişi hayatını kaybetti

Artvin’in Yusufeli ilçesinde yaşanan sel ve heyelanlarda baraj şantiyesinde çalışan 1 işçi hayatını kaybetti, aynı aileden kayıp 3 kişinin de cansız bedenlerine ulaşıldı.

Ulaşıma kapanan Artvin-Erzurum kara yolunu açma çalışmaları devam ediyor.

Artvin’in Yusufeli İlçesi’nde akşam saatlerinden itibaren başlayan şiddetli yağışın etkisini artırması üzerine Yusufeli Barajı şantiyesinin bulunduğu alanda heyelan meydana geldi. Yamaçtan kopan kaya ve toprak kütleleri Artvin-Erzurum kara yolunu kapattı.

2 tünelin giriş ve çıkışları kapandı

Yağmur sularının yol açtığı taşkınlar baraj şantiyesine zarar verirken, kara yolundaki 2 tünelin giriş ve çıkışları toprak ve kaya parçalarıyla kapandı. Heyelanın ardından bölgeye sevk edilen jandarma ekipleri güvenlik önlemi alarak, bölgeye araç girişine izin vermiyor.

Karayolları, DSİ, İl Özel İdaresi, AFAD ile baraj inşaatı yüklenici firmasına ait ekipler, iş makineleriyle yolun açılması için çalışma başlattı.

Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Yusufeli ilçesindeki sel bölgesinde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı. Doruk, gazetecilere yaptığı açıklamada gerçekten ciddi bir felaket yaşadıklarını belirterek, şu bilgileri aktırdı:

“Akşam saat 19.30 civarlarında bir sel geldi, Yusufeli Barajımızın Limak şantiyesi bölgesine. Bir vefatımız var, şantiye çalışanlarımızdan. Bir ailemiz de kayıp, anne, baba ve bir çocuğuyla birlikte. Arama çalışmalarımız devam ediyor.”

‘Baraj inşaatımızın çalışmasına mani bir durum yok’

Şantiyede çok ciddi boyutta hasar olduğuna dikkati çeken Doruk, “Birçok araç çamur altında kalmış. Baraj inşaatımızın çalışmasına mani bir durum yok, o bölgede bir sıkıntımız yok. Fakat önemli bir boyutta maddi hasar oluşmuş, özellikle ofis, yatakhane bölgesinde. Tabii tahliyeler yapıldı, buradan başka bir bölgeye alındı işçilerimiz.” ifadesini kullandı.

‘Artvin-Erzurum yolumuz kapalı’

Doruk, şu aşamada temizleme çalışmalarının devam ettiğini kaydederek, “Artvin-Erzurum yolumuz kapalı. Tünelin içinde çok miktarda rusubat var, bunun temizlenmesi vakit alacak. Dolayısıyla vatandaşlarımızın Artvin’den Erzurum’a yolculuklarında başka bir güzergah kullanmalarında fayda var.” dedi.

Aynı aileden kayıp 3 kişinin cansız bedenlerine ulaşıldı

Yusufeli Barajı şantiyesinde aracın bulunduğu değerlendirilen alanda yapılan kazıda, bir otomobile rastlandı. Çamura bulanmış otomobilde yapılan aramada, Mustafa, eşi Müşerref ve oğlu Salih Sönmaz’ın cansız bedenlerine ulaşıldı. Sönmaz ailesinin cenazeleri, ambulansla Yusufeli Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Can kaybı 4’e yükseldi

Öte yandan, sel sularına kapılarak yaralanan şantiye çalışanlarından bir kişi, dün gece kaldırıldığı Yusufeli Devlet Hastanesi’nde yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı. Kayıp 3 kişinin cansız bedenlerinin de bulunmasıyla can kaybı 4’e yükseldi.

AA – ARTVİN