Atalay’dan asgari ücret açıklaması: Evet diyeceğimiz rakam umut ediyoruz

Türk-İş Genel Başkanı Atalay, asgari ücrete ilişkin “kafamızda geçen bir rakam var” diyerek, “İşveren ve hükümetin, insanları tebessüm ettirecek, bizim de ‘evet’ diyeceğimiz bir rakam getireceğini bekliyor ve umut ediyoruz.” dedi.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay (ortada) yarın başlayacak olan asgari ücrete görüşmelerine ilişkin açıklama yaptı

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, yarın başlayacak asgari ücret görüşmelerine dair Türk-İş Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında konuştu. Atalay, taban ücret olması gereken asgari ücretin, Türkiye’de “geçim ücreti”ne dönüştüğünü söyledi.

‘Asgari ücretle çalışanların yüzde 99’u sendikasız’

Bugün 7 milyondan fazla insanın asgari ücretle geçindiğini belirten Atalay, asgari ücretli çalışanların yüzde 99’unun sendikasız olduğuna dikkati çekti. Asgari ücretin nasıl tespit edildiğinin toplumun geneli tarafından bilinmediğini dile getiren Atalay, “Asgari ücret, işçi, işveren ve hükümetten 5’er kişinin olduğu 15 kişilik komisyon tarafından belirleniyor. İşveren ve hükümet, çoğunluğu sağlayıp istediği gibi asgari ücret rakamını belirliyor.” dedi.

‘Bu komisyon adaletli bir komisyon değil’

Bu sene yönetimle “Biz bu komisyona katılmasak mı?” diye de düşündüklerini ifade eden Atalay, şunları ifade etti: “Bu komisyon adaletli bir komisyon değil. Toplumun bir kısmı bunu anlamıyor. ‘Sendikalar isterse belirli bir noktaya getirir.’ diyor. Kamu sözleşmelerinde ya da özel sektör sözleşmesinde bir sürü yaptırım hakkımız var ama asgari ücrette böyle bir yaptırım hakkımız yok.”

‘Asgari ücretle geçinilmediğini toplumun tamamı biliyor’

Asgari ücretin zaman içerisinde “geçim ücreti”ne dönüşmesini eleştiren Atalay, şöyle konuştu: “Bugün asgari ücret net 2 bin 324 lira. Bu ücretle değil bir ay 15 gün bile geçinilmez. Komisyonda işveren ve hükümeti temsil eden üyeler, bugünden itibaren başlasınlar bakalım 2 bin 324 lirayla kaç gün idare edebiliyorlar? Onun için işveren ve hükümetin, insanları tebessüm ettirecek, bizim de ‘evet’ diyeceğimiz bir rakam getireceğini bekliyor ve umut ediyoruz. Böyle bir rakamı getirirlerse masada onlarla birlikte hareket ederiz.”

‘Hak-İş ve DİSK’ten görüşlerini alacağız’

Atalay, komisyondan talep edecekleri rakam konusunda Hak-İş ve DİSK’in de görüşlerini alacaklarını söyleyerek, şu bilgileri verdi:

“Hak-İş ve DİSK’in temsilcileriyle pazartesi günü görüştük. Dün de arkadaşlarımız uzmanlarıyla görüştü. Asgari ücrete dair 7-8 maddeden oluşan ilkeler belirlendi. Bununla ilgili yarın ortak bir açıklama yapacağız. Kafamızdan geçen bir rakam var. Komisyon üyeleri, önümüzdeki günlerde Hak-İş ve DİSK’in kanaatini de alıp kamuoyuna bunu açıklayacak.”

‘Mevcut asgari ücretle geçinilmediğini toplumun tamamı biliyor’

Bazı siyasi partilerin yeni asgari ücrete dair açıkladığı rakamlara da değinen Atalay, “Bir parti ‘3 bin lira’ diyor, diğeri ‘3 bin 100 lira’ diyor, öbürü ‘5 bin’ diyor. Bu böyle devam ediyor. Neticede mevcut asgari ücretle geçinilmediğini asgari ücretli biliyor, biz biliyoruz, toplumun tamamı biliyor.” diye konuştu.

Komisyonda engelli bir işçi de yer alacak

Bugünün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü olduğunu hatırlatan Atalay, bu vesileyle tüm engellilerin gününü kutladı. Atalay, bu yıl Asgari Ücret Tespit Komisyonunun işçi heyetinde, Adalet Bakanlığında temizlik görevlisi olarak çalışan Koop-İş Sendikası üyesi engelli Özgül Yardımcı’nın da yer alacağını söyledi.

Toplantıda, Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri ve Teksif Sendikası Genel Başkanı Nazmi Irgat, Türkiye Haber-İş Sendikası Genel Başkanı Veli Solak ve Tarım-İş Sendikası Genel Başkanı İlhami Polat da yer aldı.

AA – ANKARA