Belediye işçilerine yönelik ‘hak ve özgürlükler’ eğitimine AKP- MHP oylarıyla ret

Akdeniz Belediyesi’nde, HDP’li meclis üyelerinin, Mersin Barosu tarafından belediye işçilerine “hak ve özgürlükler” eğitimi verilmesi teklifi AKP ve MHP’li meclis üyelerince reddedildi.

Mersin Akdeniz Belediyesi Meclisi Ekim Ayı Olağan Toplantısı gerçekleşti. AKP’li Belediye Başkanı Mustafa Gültak Başkanlığı’nda gerçekleşen toplantıda, Akdeniz Belediyesi’nin 2021 yılı bütçesi, 205 milyon lira olarak belirlendi.

HDP meclis üyeleri tarafından sunulan “Mersin Barosu İşçi Hakları Komisyonu tarafından, belediyenin taşerondan kadroya alınmış işçilerine haklar ve özgürlükler konusunda eğitim semineri verilmesi” teklifine ilişkin komisyon raporu da görüşüldü.

AKP ve MHP’li meclis üyelerinin oylarıyla ret

Belediyenin hukuk bürosunun bulunması ve çalışan işçilere gerekli eğitimin verildiği gerekçesiyle AKP ve MHP’li belediye meclis üyelerinin oylarıyla eğitim teklifi reddedildi.

‘Mersin Barosu ücretsiz eğitim düzenleyecekti’

Rapor üzerine söz alan HDP’li meclis üyesi Özgür Çağlar, şunları ifade etti: “Sizin grubunuz tarafından reddedildi ve bir fırsatı kaçırmış olduk. Mersin’de ilk defa bir belediye Mersin Barosu ile ücretsiz eğitim düzenleyecekti. Mersin Barosu Başkanlığı’ndan bunun için onay almıştık. Amacımız sadece işçilerin hak ve özgürlükler konusunda farkındalığını artırmaktı. Hukuk birimimiz var ama belediye işçilerin işvereni zaten. Böylesine faydalı bir önergenin reddedilmesine üzüldük.”

MA – MERSİN