ATO: Ankara’daki Covid-19 verileri bir an önce açıklanmalı

Ankara Tabip Odası (ATO), Covid-19’a ilişkin resmi olmayan bilgilerin insanlar arasında ciddi endişe yarattığını belirtti.

ATO, başta Ankara Sağlık Müdürlüğü olmak üzere yetkililerin bir an önce kentteki verileri açıklamasını istedi.

Fotoğraf: Ankara / AA

Ankara Tabip Odası (ATO) yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakalarında yaşanan artışa ilişkin yazılı açıklama yaptı. Odanın resmi web sayfasında yayımlanan açıklamada, Türkiye’nin 10 Haziran tarihli resmi verilerin paylaşıldığı açıklamada, son günlerde binin altında seyreden vaka sayısının yüzde 20 artışla bin 119’a yükseldiğine dikkat çekildi.

‘Ankara’da Covid-19’da belirgin artış var’

Sağlık Bakanlığı tarafından Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Orta Anadolu’da vaka sayısında artış, Ankara’da ise düşüş olduğunun belirtildiğinin hatırlatıldığı açıklamada şöyle denildi:

“Ankara özelinde resmî makamlarca yeni vaka sayısında düşüş olduğu söylenmiş ise de son günlerde meslektaşlarımız ve aktivistlerimizden aldığımız bilgiler bunun aksine Ankara özelinde de hem Covid polikliniklere başvuran hem de yataklı Covid servislerine yatırılan hasta sayısında belirgin bir artışın olduğu yönündedir.”

Yine Ankara’daki bir hastanede Covid-19 tanısı alan sağlık çalışanlarının oranında ciddi bir artışın gözlendiğinin belirtildiği açıklamada, “Ayrıca büyük bir fabrikada çalışan işçiler arasında yoğun test pozitifliği meydana geldiği internet ortamında paylaşılmıştır.” denildi.

‘Resmi olmayan bilgiler insanlar arasında ciddi endişe yaratıyor’

Salgın döneminde resmi olmayan bilgilerin insanlar arasında ciddi endişe yarattığına işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu endişenin giderilmesi başta Ankara Sağlık Müdürlüğü olmak üzere, yetkili ve sorumluluk sahibi makamlar tarafından şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılmalı, halkın bilgilenme hakkına saygı gösterilmelidir. Bu nedenle bir an önce Ankara verileri hiçbir soru işaretine yer bırakmadan açıklanmalıdır