İYİ Parti’den Kanal İstanbul Projesi’ne itiraz

İYİ Parti İstanbul il yöneticileri Kanal İstanbul için yapılan plan değişikliğine itirazda bulundu.

Fotoğraf: İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu @SBugraKavuncu

İYİ Parti İstanbul il yöneticileri ile İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, Kanal İstanbul Projesi’nin Çevre Düzeni Plan Değişikliğine ilişkin itiraz için dilekçe verdi. Dilekçeler Ataşehir’deki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne verildi.

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, dilekçe verdikten sonra gazetecilere açıklama yaptı. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Kavuncu bir süre önce ÇED raporuyla da alakalı itiraz dilekçelerini verdiklerini hatırlattı. Kavuncu, 1/100.000 ölçekli plan değişikliğiyle alakalı askıya çıkmış uygulamaya karşı itiraz dilekçelerini verdiklerini belirtti. Kavuncu, plan değişikliğini incelediklerinde özellikle bu kanalın geçeceği güzergahta bir takım değişiklikler yapıldığını söyledi.

Kavuncu, değişikliklerde imara açılma durumunun söz konusu olduğuna dikkat çekti. Kavuncu, “Kanal yapılsa da yapılmasa da bu 1/100.000 ölçekli değişikliğin bir takım değişikliklere yol açacağını gördük.” dedi.

‘Bilim çerçevesinde detaylı anlaşılmasını istiyoruz’

Kavuncu, konuyla ilgili herkesin demokratik bir şekilde kendi fikir ve düşüncelerini kamuoyu ile paylaştığını söyledi. Kavuncu, “Biz de konuyu bir siyasi tartışma olmaktansa tamamen bilimin çerçevesinde, aklın yolunda değerlendirilip bu şehirde yaşayan insanlar olarak ne kazandırıp ne kaybettireceğinin detaylı bir şekilde anlaşılmasını istiyoruz.” dedi.

Kavuncu twitter hesabından da itiraz dilekçesini verdiklerini paylaşarak, “İYİ Partimiz, İstanbul’un kaderini tehlikeye atan her türlü girişime karşı hukuki ve siyasi mücadelesini sürdürecek!” dedi.